İndirilmiş ISO Dosyası için Hata Kontrolü

From Manjaro Linux
Jump to: navigation, search

Başlangıç

BigManjaroIcon.png

İndirilen ISO görüntünüzü yazmadan önce (veya Virtualbox'da sanal disk olarak kullanmadan), ilk önce bozulmadığından emin olmanız önerilir. Bunu yapmazsanız eğer, özellikle Manjaro'yu ana işletim sisteminiz olarak kurmayı düşünüyorsanız, net bir şekilde bozuk bir dosya ile bozuk bir kurulum anlamına gelir.

Kontrolü yapmak için önce uygun checksum dosyasını seçtiğiniz ISO görüntüsüyle aynı Sourceforge web sitesinden indirmelisiniz. Bir checksum dosyası, kullanılacak ISO görüntüsü ile aynı ada sahip olacaktır; Tek fark -sha1.sum veya -sha256.sum ile bitmesi. Örneğin, manjaro-xfce-0.8.1-x86_64.iso dosyası için uygun sağlama dosyaları:

  • manjaro-xfce-0.8.1-x86_64-sha1.sum, ve/veya
  • manjaro-xfce-0.8.1-x86_64-sha256.sum


SHA1 ve SHA256

Checksumın bir parçası olan 'sha' Secure Hash Algorithm ın kısaltmasıdır. Bu algoritma, indirilen ISO görüntüsüne özgü belirli bir kodu üretmek için kullanılır. Sha1 ve sha256 bunu yapmak için kullanabileceğiniz algoritmanın farklı versiyonlarıdır. Sha1 çok kullanılan bir versiyon iken, sha256 daha yeni ve güvenli versiyondur. Hangisini kullanmaya karar verirseniz verin, seçim tamamen sizin seçiminiz. Ancak, emin değilseniz, sha256 kullanmanız önerilir..

Checksum dosyası yalnızca sha1 veya sha256 algoritması tarafından oluşturulan ve oluşan kodla eşleşmesi gereken ve bu kodu içeren bir metin belgesidir. Dolayısıyla, ISO dosyasından oluşturulan kod, kontrol dosyasında bulunan kodla eşleşiyorsa, ISO sağlamdır; Aksi takdirde, iki kod eşleşmiyorsa, ISO dosyasının büyük olasılıkla bozulmuş veya bir şekilde değiştiği anlamına gelir. Kim olduğunu tanımlamak için gizli bir şifre kullanan biri gibi düşünebilirsiniz: yanlış şifre söylüyorsa, o zaman kesinlikle bir sıkıntı vardır!

Bunların hepsi biraz karmaşık görünsede endişelenmeyin, aslında çok basit ve kullanımı kolaydır!

Linux Ortamında Kontrol

İndirilen dosyanızın bütünlüğünü kontrol etmek için önce Gedit benzeri bir metin editörü kullanarak indirilen checksum dosyasını açmanız gerekir. Sha1 veya sha256 kullanmanıza bağlı olarak, doğru checksum dosyasını indirdiğinizden ve açtığınızdan emin olun çünkü *.sha1sum veya *.sha256sum farklı kod yapısına sahiptir. Checksum dosyası açıldığında ve kod göründüğünde, terminalinizi açın ve indirdiğiniz ISO’nun depolandığı dizine geçin. Örneğin, ISO dosyanız varsayılan İndirilenler klasöründe bulunuyorsa, aşağıdaki komutu girersiniz:

cd İndirilenler


Bir checksum çalıştırmak için aşağıdaki sözdizimini kullanır:

[sha1sum or sha256sum] [ISO Image]


Sha256.png


Örneğin, aşağıdaki komut 64 bit Manjaro XFCE 0.8.1 ISO'dan bir kod üretmek için sha256'yı kullanacaktır. Oluşturulan kod daha sonra uygun sha256 checksum dosyası tarafından sağlanan kodla karşılaştırılabilir:

sha256sum  manjaro-xfce-0.8.1-x86_64.iso


Görüldüğü gibi, her iki kod da eşleşirse, indirilen ISO dosyasının hatasız olduğu anlaşılır. Aşağıdaki komut aynı görevi sha1 kullanırak yapar:

sha1sum manjaro-xfce-0.8.1-x86_64.iso

Her iki kodun eşleştiğinden emin olduktan sonra, ISO'yu seçtiğiniz yükleme medyasına yazma veya hemen Virtualbox'da kullanmaya devam etmek güvenlidir. Kodlar uyuşmuyorsa, ISO görüntüsünün silinmesi ve tekrar indirilmesi gerekecektir.

Windows Ortamında Kontrol

Wincheck.jpg


Bir checksum yardımcı programı indirmek ve kurmak gerekli olacaktır. Download.com website üzerinde birkaç ücretsiz sürüm bulabilirsiniz. Oldukça olumlu yorumlanan ve ücretsiz checksum-utility deneyebilirsiniz. MD5 & SHA Checksum Utility.


Ayrıca Bakınız