Bölümlendirmeye Genel Bakış ve Mevcut Bölüm Tabloları

From Manjaro Linux
Jump to: navigation, search

Genel Bakış

Manjaro, cfdisk adlı, metin tabanlı bir disk bölümleme aracı kullanıyor. Sabit diskinizi manuel olarak nasıl bölümlendirdiğiniz, büyük ölçüde kişisel tercihinize bağlıdır. Bununla birlikte, özellikle sabit disklerini manuel olarak bölümlendirmek isteyen tüm yeni kullanıcılar için bazı kılavuzlar sağlanmıştır. Bir işletim sistemi kurarken sabit diskinizi bölümlemek (yani bölmek) çeşitli nedenlerden dolayı gerekebilir. En yaygın örnekler şunlardır:

 • En az iki bölüm gerektiren Windows gibi belirli işletim sistemlerinin gereksinimlerini karşılayın: biri önyükleme için diğeri Windows için.
 • Tek bir sabit diske birden fazla işletim sistemi kurma
 • Sabit diskin bölümlerini, örneğin önyüklemek veya sanal bellek veya Takas olarak kullanmak gibi belirli amaçlar için ayırma ve
 • Sabit disk parçalarını belirli dosya türlerini depolamak için ayırma: sistem dosyaları, kişisel dosyalar vb.


Birincil ve Mantıksal Bölümler

Bir sabit diski bölmek için kullanılabilecek iki tür bölüm vardır. Bunlar Birincil Bölümler ve Mantıksal Bölümlerdir. 'Birincil bölümler' ', hesaplamaların ilk günlerine bir geri dönüşdür ve bir sabit diskin en fazla dört bölüme bölünmesine izin verir; örneğin, en fazla dört birincil bölüme veya üç primer ve mimariye bağlı olarak bir Mantıksal bölüm içerebilen genişletilmiş bir bölüme sahip olabilirsiniz. Esas olarak, bir birincil bölümü mantıksal bölümlere ayırmanın başka bir yolu da Mantıksal bölümler olarak bilinir. Örneğin:

 • sda1 = 1. Birincil
 • sda2 = 2. Birincil
 • sda3 = 3. Birincil
 • sda4 = 4. Uzatılmış Birincil Bölüm (aslında bu şekilde kullanılamaz)
  • sda5 = 5. Mantıksal
  • sda6 = 6. Mantıksal
  • sda7 = 7. Mantıksal
  • sda8 = 8. Mantıksal
  • disk alanınıza ve ihtiyaçlarınıza bağlı olarak bu şekilde devam eder.

Herhangi bir sürücüde izin verilen maksimum Birincil Bölüm sayısı 4 iken, Mantıksal bölümler kullanılarak, bir IDE sürücüsü 60'ın üzerinde bölüme ayrılabilir, bir SCSI sürücüsü ise bir düzine üzerinde bölünebilir. Aşağıda bir sabit diski sekiz parçaya bölmek için mantıksal bölümlerin nasıl kullanılabileceği basit bir örnekle gösterilmiştir:

Partitions.png
(courtesy of LinuxQuestions.org)


Öngörülen ve Öneriler

 • Sürücüleri ve bölümleri listeleme yapıları: sd [hard disk harfi] [bölüm numarası]. sisteminize bağlı ilk (veya yalnızca) sabit disk sda, ikincisi sdb, ve bu şekilde devam eder. Bölümler açısından, sda1 ilk sabit diskte bulunan ilk bölüm olur, sda2 ikinci bölüm olacaktır, vb. Mantıksal bölümler her zaman '5'den başlar.
 • Windows'un aksine (özellikle önyükleme yapmak için birincil bir bölüm olmasını gerektirir), Manjaro gibi Linux sistemlerinin Birincil veya Mantıksal Bölümlerin kullanımı için özel bir gereksinimleri yoktur. Örneğin, Manjaro tüm Birincil Bölümler, tüm Mantıksal Bölümler veya ikisinin bir karışımı kullanılarak kurulabilir.
 • Yardımlı hazırlık yöntemi ile GRUB (Boot), sanal bellek (Swap), Manjaro işletim sistemi (Root) ve kişisel dosyalar (Home) için ayrı bölümler oluştursa da, bu tamamen isteğe bağlı bir kurulumdur. Örneğin, boot, Root ve Home bölümleri kolayca tek bir bölüm halinde birleştirilebilir. Bu, Mint gibi diğer popüler dağıtımlarda da geçerlidir.
 • Bölümleri ayırmak veya birleştirmek, kişisel tercihlerinize kalmış. Her kurulumun kendi avantajları ve dezavantajları olacaktır. Örneğin, Boot, Root ve Home'u ayırmak, başka hiçbir şeyi etkilemeden sorunları kolayca yedekleme ve / veya onarma avantajına sahiptir. Bir dezavantaj, sabit diskte yeterli alan olsa bile, bir bölüm için önceden ayrılmış alanın tükenmesi potansiyelidir (örneğin Root).
 • Bir takas bölümünün ayrılması tamamen isteğe bağlı olmasına rağmen, özellikle hazırda bekleme veya askıya alma işlevlerini kullanmak istiyorsanız, bunlar takas bölümünün kullanılmasını gerektireceğinden, hala şiddetle tavsiye edilir . Manjaro bu nedenle en az iki bölüm kullanarak kurulmalıdır.
 • Ne yaptığınızı tam olarak bilmiyorsanız, takas bölümünün boyutu, sisteminizin kullandığı RAM miktarıyla aynı olmalıdır (örneğin, 2 gigabayt bellek kullanılıyorsa 2 gigabaytlık bir alan bir takas bölümüne atanır).
 • Ancak sabit diskinizi bölümlemeye karar verirseniz, neredeyse hepsi önyüklenebilir bir bölüm olarak tanımlanabilir ve GRUB'u içerir. Bunun istisnası takas bölümüdür.
 • Aynı sisteme kurulu iki Linux işletim sistemi aynı GRUB ve Swap Bölümünü paylaşabilir; ikisi için ayrı ayrı oluşturmaya gerek yoktur.

Varolan bir Linux Bölme Tablosunun Kullanıldığı Yer

Mevcut bir kullanıcı adı içeriyorsa, Manjaro yükleyicisinin bir Home klasörünün üzerine yazmayacağına dikkat etmek önemlidir.Sonuç olarak, önceden kurulmuş masaüstü ortamı Manjaro yapılandırmalarını kaybedecek ve temel ('vanilya') ayarlarına geri dönecektir. Manjaro yapılandırma ayarlarını geri yüklemek için, yeni kurulan sisteme önyükleme yapmak için, terminalinize aşağıdaki komutu girmeniz gerekecektir:

cp -a /etc/skel/. /home/[kullaniciadi]


Örneğin, carl adlı bir hesap için aşağıdaki komut girilir:

cp -a /etc/skel/. /home/carl


Tamamlandığında, aşağıdaki komutu girerek Home klasörünün tam mülkiyetine sahip olduğunuzdan emin olmanız gerekir:

chown -R [kullaniciadi] /home/[kullaniciadi]


Örneğin, carl adlı aynı hesap için aşağıdaki komut girilir:

chown -R carl /home/carl

Ayrıca Bakınız