BIOS ve UEFI

From Manjaro Linux
Jump to: navigation, search

Unified Extensible Firmware Interface (UEFI) - (Birleşik Genişletilebilir Ürün Bilgisi Arabirimi)

Tip: UEFI sistemi eski BIOS sisteminin üzerinde yapılandırıldığından, Legacy Mode da çalıştırmak için UEFI devre dışı bırakılabilir veya tamamen kaldırılabilir.


UEFI, Windows 8 ile birlikte BIOS sisteminin değiştirilmesi / yükseltilmesi olarak tanıtıldı. Bu yükseltmenin sayesinde örneğin, bilgisayarların 2 Terabayttan (2.000 Gigabyte) daha büyük sabit diskler kullanabilir hale geldi. Ne yazık ki, UEFI ayrıca, Windows 8'i başka bir işletim sistemiyle değiştirmeyi veya çift önyüklemeyi önlemek (veya en azından zorlaştırmak) için bazı donanım üreticileri ile birlikte, Microsoft tarafından gizlice manipüle edildi.


Manjaro'yu Windows 8 sisteminizde ön yükleyemiyor musunuz? İşte nedeni!


UEFI'yi devre dışı bırakmak.


Yeni UEFI sistemlerine Manjaro yükleme rehberi


Farklılıklar nelerdir?

Temel Giriş / Çıkış Sistemi (BIOS)

Tip: Bazı donanım üreticileri BIOS'u, Windows kaldırılmışsa ekran kararmasını otomatik olarak devre dışı bırakacak ve böylece kararmaya neden olan bir ekran oluşturacak şekilde yapılandırmıştır. Arka ışığı yeniden etkinleştirmek için bir kılavuz sağlanmıştır.


GRUB BIOS sistemini kullanan bilgisayarlarda linux işletim sistemlerini yönetmek ve başlatmak için kullanılır. Bunlar genellikle daha eski bilgisayarlar veya önceden yüklenmiş Windows 8 ile gelmemiş bilgisayarlardır. BIOS kullanmak için UEFI'nin birçok sistemde devre dışı bırakılabileceğini belirtmekte fayda var; buna Legacy Mode' denir. Bu nedenle, UEFI tanıtan Windows 8'in piyasaya sürülmesinden ve önceden kurulmasından önce satılan bilgisayarlar BIOS'u kullanacaktır.


BIOS ile ilgili bir sorun


BIOS ayarlarınızda sanallaştırmayı etkinleştirin.


GRUB2'yi Grub-Customizer GUI aracıyla kolayca kişiselleştirin.


Bir şeyler ters giderse ne yapmalı ...