Depo Değiştirmek

From Manjaro Linux
Jump to: navigation, search

Yazılım Yönetimi

Upgrade.png
Manjaro yansılarını sudo pacman-mirrors -g komutu ile güncelleyiniz. Ardından; depoları ve paket listelerini aşağıdaki paket yöneticileri ile güncelleyebilirsiniz. Ya da konsoldan: sudo pacman -Syy komutu ile güncelleyebilirsiniz.
  • Depo Değiştirmek
Manjaro yansıları stable, unstable ve testing (kararlı, kararlı olmayan ve test) depolarından oluşur. Depo değiştirmek için şu komutları kullanabilirsiniz. Kararlı Depolar: sudo pacman-mirrors -g -b stable , Kararlı Olmayan Depolar: sudo pacman-mirrors -g -b unstable ve Test Depolar: sudo pacman-mirrors -g -b testing . Depo değiştirdikten sonra konsoldan: sudo pacman -Syy komutu ile paket listelerini güncelleyebilirsiniz. Not: Deneyimi düşük olan kullanıcıların depo değiştirmesi önerilmez
Manjaro depolarından paket yükleme/kaldırma işlerinin yapıldığı, QT grafik-görsel arayüzlü paket yönetim aracıdır.
Manjaro depolarından paket yükleme/kaldırma işlerinin yapıldığı, GTK grafik-görsel arayüzlü paket yönetim aracıdır.
AUR depolarından derlemek sureti ile, paket yükleme/kaldırma işlerinin yapıldığı, GTK grafik-görsel arayüzlü paket yönetim aracıdır.
Yukarıdaki paket yöneticilerinin yanısıra paket yükleme/kaldırma ve yönetim işlerini yapan, tüm sistemi yönetme kabiliyetine sahip, oldukça yetenekli, gelişmiş bir konsol/terminal/uçbirim yönetim sistemidir. Deneyimli kullanıcıların vazgeçilmez aracıdır.
Pacman kullanımı ve popüler pacman komutlarına buradan gözatabilirsiniz.
Various ways to deal with orphan packages.
Good policy & tools to enable quick system recovery from problems caused via an upgrade.