Forum Kuralları

From Manjaro Linux
Jump to: navigation, search

Manjaro Linux Forum Katılım Kuralları


Kurallar Arch Wiki sayfasında bulunan Arch Linux Forum görgü kuralları sayfasından alıntılanmıştır. Bu kurallar zaman içerisinde geliştirilmiştir ve Arch topluluğunun katkısı olan Arch Linux moderasyon ekibinin kapsamlı deneyimine dayanmaktadır. Arch'ın yüksek kalite paketlerinde olduğu gibi, yüksek kaliteli forum kurallarını da bir temel olarak kullanıyoruz.

Manjaro forum üyeleri aşağıdaki kurallara uymakla yükümlüdür.

Başlangıç

Yardım isterken:

 • Lütfen yardım istediğiniz kişiye probleminiz ve sisteminiz ile ilgili ayrıntıları veriniz.
 • Yardım ederken, olabildiğince sabırlı ve nazik olun.


Manjaro bir gönüllüler topluluğudur. Bu nedenle, bu dökümanın tamamı basit bir uyarıda yoğunlaştırılabilir:

Proaktif bir şekilde kendinizden vazgeçmeyi ve topluma fayda sağlamaya çalışın.

Yeni Konu Açma

 • Açık, bilgilendirici konu başlıkları seçin. Böylelikle belirli bir konu hakkında bilgisi olan deneyimli kullanıcılardan yanıt gelme olasılığı artar. Ayrıca, benzer sorunları olan gelecekteki kullanıcılar tarafından forum aramalarında referans bulmasını kolaylaştırır. Ayrıca, [YARDIM!], [ACİL], vs. gibi ifadelerden kaçının.
 • Mütevazı ve düzgün bir dil ve dilbilgisi kullanmak için samimi bir çaba, kesinlikle takdir edilir ve topluluk tarafından olumlu tepkiler alınabilinir. Lütfen internet argo formlarını kullanmaktan kaçının.
 • Soru sorarken, hata mesajları, terminal çıkışı, günlükler, daha önce denedikleriniz, hangi dokümantasyon ve aramaları denediğiniz ve ilgili yapılandırma dosyaları dahil olmak üzere mümkün olduğunca fazla bilgi sağlayın.
 • Her konu için bir başlık seçin. Uzun başlıklar tipik olarak önerilmez.
 • Sorunuzu sadece bir alt forumda yayınlayın; En alakalı olanı seçin ve gönderin.
 • Mevcut bir konuya cevap verirken, daima orijinal yazıyı okuyun ve orijinal konuya odaklanmaya çalışın.
 • Son olarak, bir çözüm bulunduğunda, sayfanın sol alt köşesindeki "Konu Çözüldü" düğmesini tıklatarak başlığı çözülmüş olarak işaretleyin.
 • Bir başlık çözülmüş olarak işaretlenmişse, "Benzer bir sorun yaşıyorum .."; Yeni bir başlık açın ve eğer varsa çözülmüş başlığa bağlayın.

Gönderiler

Ağız kalabalığı ve suçlamalar hoşgörülmez ve keşfedildiklerinde kapatılabilirler. Bu tür yayınlar bir blog veya diğer kişisel web alanları için çok daha uygundur ve Manjaro forumlarında istenmeyen bir durumdur. Gönderiler, üretken ve tüm üyelere göre olmalıdır. Belirli bir kullanıcı grubu arasındaki tartışmalar özel mesajla yapılmalıdır.

Etkisiz Tartışma (BIKESHED)

"Manjaro sistemi ve metodolojisinde bir sorun var, tartışmalıyız" eşdeğerini belirten konular, art arda etkisiz ve iltihaplı olduğu kanıtlandı ve genellikle moderasyon ekibinden bir uyarı alındıktan sonra kilitlenir. Sistemik bir sorun tespit ettiyseniz, sizin için işe yarayan bir çözüm bulun, uygulayın ve ardından gönderin.

Ayrıca, Manjaro Linux geliştirme ekibi tarafından kullanılan yöntemleri sorgulamak veya tartışmak yakından izlenecek ve yararsız ve / veya üretken olmadığı düşünüldüğünde kilitlenecektir.

Manjaro'nun gelişimi ile ilgili bir sorunuz varsa, lütfen konusunu belirlediğiniz bir soru olmasına ve cevaplara açık soru olmasına dikkat edin. Mümkünse, bir çözüm veya kısmi bir çözüm sağlayın. Tartışma için kod ve paket göndermek, diğer üyelerin sizin için yapmasını istemekten her zaman daha pratiktir.

Sorumluluk sahibi olun

Kişilerarası bir sorun ortaya çıkarsa, lütfen davranışınızın soruna katkıda bulunma olasılığına dikkat edin. Eylemlerimiz için sorumluluk almak, barışçıl bir uzlaşma yolunda atılacak iyi bir ilk adımdır.

Diğer Kullanıcılara Karşı Saygılı Olun

Basitçe söylemek gerekirse, size nasıl davranılmasını istiyorsanız, siz de başkalarına aynı şekilde davranın; onlarla aynı fikirde olmasanız bile, onlara ve onların görüşlerine saygı gösterin.

Diğer Dağıtımlara ve İşletim Sistemlerine Saygı Gösterin

Diğer GNU / Linux dağıtımlarının ve işletim sistemlerinin artılarının ve eksilerinin tartışılmasına izin verilir. Diğer GNU / Linux dağıtımlarını veya diğer işletim sistemlerini kötülemek yasaktır. Manjaro ekibinin tamamı, size Manjaro Linux dağıtımı, dokümantasyonu ve forumları sunmak için zamanlarını ve enerjilerini gönüllü olarak vermekten mutluluk duyar. Diğer dağıtımların ve işletim sistemlerinin geliştiricilerine ve gönüllülerine de saygı gösterin. Görüşler, deneyimler daima memnuniyetle karşılanır.

Kod ve log dosyası içeriğini yapıştırma

Konsol snippet'lerini yapıştırırken lütfen [code] etiketlerini kullanın. Lütfen büyük miktarda kod veya uzun günlükler kaydederken pastebin client kullanın. İngilizce olmayan yerel kullanıcılar için: Lütfen çıktının İngilizce olması için LC_ALL = C komutunu belirtilen komutlara hazırlayın.

Ürün Öneri İstekleri

Bilgisayar ürün önerileri hakkında tavsiye isteyen konular önerilmez. Bu konular topluluğa kalıcı bir fayda sağlama olasılığı düşüktür. Bireysel olarak araştırmanızı yapabilmeniz ve hangi ürünün gereksinimlerinize en uygun olduğuna ilişkin kendi kararlarınızı vermeniz beklenmektedir.

Spam/Reklam/Talep

Spam yasaktır. Forum üzerinden spamı rapor edin. Moderatör kaldırılması için gözden geçirecektir. İstenmeyen posta hesaplarını ve ilişkili IP adresleri yasaklanacaktır. Spam mesajlara cevap vermeyin.

Reklam, eğer manjaro (bir proje veya topluluk olarak) veya GNU/Linux/FOSS ile ilgili ise, genellikle izin verilir. Web davetlerini, blog yayınlarını veya ticari promosyonları teşvik etmek aktif olarak önerilmez veya tamamen yasaktır. İçeriğinizin uygunluğundan emin değilseniz, "göndermeden önce" denetleme ekibiyle iletişime geçin. Ayrıca kısaltılmış/gizlenmiş bağlantılar gönderme spam bir tekniktir. Bu nedenle, lütfen yalnızca net bir hedef içeren bağlantılar gönderin.

Ödev

Prensip olarak, ev ödevi cevapları sormayın, bu tür isteklere cevap yazmayın. Ödevler, bir öğrenciyi kendi kişisel araştırmalarıyla öğrenmeye teşvik etmek için tasarlanmıştır. Ödevle ilgili olduğu düşünülen konular kapatılacaktır.

Eski Başlıklar

Forumları düzenli tutmak için üzerinize düşeni yapın. Eski başlıklara ileti genellikle önerilmez, çünkü potansiyel olarak ayrık "zombi" bilgileri oluşturabilir; manjaro'nun yuvarlanan doğası nedeniyle artık alakalı olmayan verilerle güncel olmayan yayınlar, daha güncel durumu yansıtan daha yeni yayınlarla birleşti. Ayrıca, teknik destek konuları özlü kalmalı ve mümkünse birden fazla sayfadan kaçınılmalıdır.

Başlıca Kurallar

 • Bir sorunuz varsa, yeni bir başlık açın ve ilgili ise eskisi ile bağlantı kurun.
 • Bilgilerinizin ilişkili olduğunu, ancak daha güncel olduğunu düşündüğünüz durum varsa, yeni bir başlık açın ve istenirse eski ile bağlantı kurun, ancak manjaro wiki'de bulunan bilgileri yayınlayarak tekrardan kaçının.
 • Sürüm agnostik veya karşılık gelen bir çözümünüz varsa, eski başlıklara ileti uygun olabilir.

Forum Üye Hesapları

Lütfen forum üyeliğinizi yalnızca bir hesapla sınırlayın. Birden fazla hesaba sahip olmak, kaynakların gereksiz bir kullanımıdır. Ayrıca, trol davranışı olarak yorumlanabilir.

Taklit Etme

Başkalarının kimliğine bürünme tolere edilmeyecektir. Personeli veya diğer forum üyelerini taklit etme girişimleri banlanmaya neden olacaktır.

Trol

Bir "trol", kasıtlı olarak kışkırtıcı içerik yayınlayarak kasıtlı olarak düzeni bozmaya, tartışmalara neden olmaya, bir argümanı kışkırtmaya ve/veya olumsuz dikkat çekmeye çalışan bir kişidir. Bu terim aynı zamanda bu tür içeriği veya içeriğin kendisini gönderme eylemine de işaret edebilir.

Troller genellikle aldatıcıdır ve genellikle kararsızlığı, kişiyi veya kişileri kendi sadist zevkleri için gizlice hakaret etmek, korkutmak veya kışkırtmak için bir yöntem olarak kullanırlar. Trol girişiminde bulunmak kesinlikle yasaktır.

Bağnazlık Ve Kişisel Saldırılar

"Kızgın" üyeler (Manjaro ekibi dahil) tolere edilmeyecektir. Asla basit hakaretlere başvurmayın ve lütfen alaycı ve himaye edici dillerden kaçının. "Tartışmalar üretken olabilir, ancak kavga genellikle yıkıcıdır."

"Etnik köken (Milliyet), din, cinsiyet" veya "cinsel tercih" ile ilgili herhangi bir bağnazlık yasaktır. Kişisel saldırılar kabul edilemez ve bazı disiplin işlemleri yapılabilir.

Tartışma

Tartışmalara neden olabilecek herhangi bir konu (örneğin politika veya Spor) Genel olarak önerilmez ve yakından izlenir. Kişisel saldıralara neden olursa gerekli işlemler uygulanır.

Din (kendi dini veya anti-dini inançları teşvik dahil) hakkında tartışma herhangi bir biçimde yasaktır.

Güvenli İçerik

Kolayca "güvenli olmayan içerik" (NSFW) olarak kabul edilebilecek herhangi bir içerik, [spoiler] etiketlerinde veya bağlantıların arkasında bulunmalıdır ve gösterilen içerikten önce görülen bir "NSFW" uyarısı içermelidir. [Spoiler] etiketinin tüm tarayıcılarda çalışmadığını lütfen unutmayın.

Bu kuralın öncelikle geçerli olduğu içerik türü, yüksek oranda dekolte görüntüleridir, ancak bu açıkça uygulayabileceği tek içerik türü değildir, doğada rahatsız edici kabul edilmesi muhtemel içerik de bağlantılar/spoiler etiketleri kullanmalıdır.

Şiddet veya çıplaklık görüntüleri yasaktır.

Power-Posting/Boş iletiler

Power-Posting en iyi boş ve değersiz mesaj gönderme olarak tanımlanır. Tolere edilmez. İnsanlar bunu yapmak için iki nedeni olabilir: anlamsızca kendi beğeni sayısını artırmak için, ya da fikrini kabul ettirmek için. Power-Posting örnekleri arasında "+1", "lol", "me too", "kabul ediyorum" veya":) "ile yanıt vermek ancak bunlarla sınırlı değildir.

Mesaj gönderirken veya yanıtlarken söyleyecek bir şeyiniz olduğundan emin olun. Bu boş mesajlar konuları ve tartışmaları karmaşıklaştırır, 'okunmamış' ve 'Yanıtlar' işlevlerini geçersiz kılar ve bant genişliğini ve sunucu alanını boşa harcar.

Bir dizi "+1/-1" veya "ben de/katılıyorum/katılmıyorum" dizisine dönüşen başlıklar kilitlenecek. Bireysel Power-Posting mesajları da silinebilir. Bir konunun fikir birliği belirlenmesini hak ettiğine inanıyorsanız, başkalarının boş mesajlar yapma dürtüsünü tatmin etmek için lütfen bir anket ekleyin.

Hayat iki yönlü bir sokaktır

Basit ama derin ve inkar edilemez bir gerçek. Gönderinizin diğerlerinin yararlı bulacağı ayrıntıları ve bilgileri içerdiğinden emin olun. Bulgularınızı toplulukla paylaşın. Başarısızlıklarınızı da paylaşın. " Boşver, ben düzelttim." veya benzer nedenlerle kendi yayınlarınızı silmek sadece bencil ve topluma yararsız değil, aynı zamanda kaynakların ve herkesin zamanının tamamen boşa harcanmasıdır. Ayrıca, yardım istemek ya da onu elde etmek için bariz bir sabırsızlık göstermek burada istenmemektedir. Manjaro gönüllülerden oluşan bir topluluk tarafından sağlanmaktadır. Manjaro kullanıcıları, araştırma yapmaya, çaba göstermeye, konuya geri rapor vermeye, başkalarına yardım etmeye, yer almaya ve topluluğa katkıda bulunmaya şiddetle teşvik edilir.

İşe yaramaz mesajlar

İletinizde dikkat çekmek için tek bir kelime veya boş mesaj gönderilmesine izin verilmez. Kendi araştırmanızı yapın, sorun gidermeye devam edin, sonuçları gönderin ve sabırlı olun. İnsanlar yanıtlamadan veya yardım sunmadan içeriğinizi okuyorsa, daha fazla ayrıntı vermeyi deneyebilir veya doğru bir şekilde yazılmasını isteyebilirsiniz. Çoğu zaman, cevapsız kalan gönderilerin nedeni, büyük ölçüde orijinal gönderinin kendisindeki seyrek ayrıntılara veya wiki'de, forumda veya web'de çözümlerin açık bir şekilde bulunabilmesine ve topluluğun bariz olanı işaret etme isteksizliğine bağlıdır.

Çapraz gönderme

Çapraz gönderme, aynı soruyu farklı altforumlarda birden çok kez gönderilmesidir (örneğin, hem acemi köşesinde hem de kurulumda gönderme). Bu bir kaynak kaybıdır ve izin verilmez. Herhangi bir çapraz yayınlanan konu hemen kilitlenir veya silinir.

Diğer platformlar için destek

Diğer GNU / Linux dağıtımları genellikle farklı paket yönetimi, paket sürümleri, depolar ve konfigürasyon kullanır, Manjaro forumlarında bu tür projelere destek olmaz. Topluluk teknik desteği, Arch paket deposunda ve Arch kullanıcı deposunda bulunan manjaro Linux dağıtımı ve paketleri için tasarlanmıştır. Tamamen ayrı dağıtımlar veya işletim sistemleri ile ilgili konularda ve destek talep eden konular kesinlikle önerilmez ve kapatılabilir.

Manjaro'dan yukarı veya aşağı yönde olan dağıtımlar için destek talep eden konulara, bu dağıtımın ilk önce kendi destek hizmetlerini tükettiğiniz sürece muhtemelen izin verilecektir.

Yanlış Yerleştirilmiş Mesajlar

Mesajlarınızı konu için doğru forum bölümüne yerleştirmeye çalışın. Forumlarımız dikkatle kategorize edilmiştir, böylece çoğu konu tek bir mantıksal yere konumlanır. Yanlış forumda olduğu düşünülen herhangi bir yazı, uyarı yapılmadan doğru yere taşınacaktır. Çoğu kullanıcı bunları kendi başlarına bulabilir, ancak konunuzu kaybederseniz, forum profil Özet sayfanızda bulunabilecek "Mesajları göster" işlevini kullanarak arayın. Forum danışmanlarından biriyle nerede taşındığını sormak kabul edilebilir.

Konunun kirletilmesi

Mevcut bir konuya farklı bir konu ile ilgili yanıt verme işlemidir. Bu genellikle önerilmez ve moderatör eylemine neden olabilir. Mevcut bir konuyla ilgili ancak net bir şekilde farklı olan bir sorununuz varsa, yeni bir konu başlatmak daha iyidir. Konu dışı tartışmalarda ciddi bir tartışmaya yol açan yazılar da önerilmemektedir.

Kişisel İletişim Bilgilerini Gönderme

Kimseye kişisel iletişim bilgileri göndermeyin. Daha önce açıklanmayan isimler, adresler, telefon numaraları, sosyal ağ sitesi profil bağlantıları vb. gönderme işlemleri post silme/düzenleme ile sonuçlanır ve yasaklanmaya neden olabilir. Kendi kişisel bilgilerinizin forum üzerinden gönderilmesi önerilmez. Bunun yerine özel mesajlaşma yolu kullanılmalıdır.

Çalışanlara Saygı

Forum ekibinin üyeleri, forum kurallarına uygun olarak tutarlı bir karar verme ve ekip tarafından gerekli görülen her türlü eylemde bulunma hakkı bulunur. Bu forumun demokrasi olarak yürütülmediğini unutmayın. Forum personeli her zaman evrensel barışçıl çözümler uygulamaya çalışacaktır, ama sonunda, forum çoğunluğu için barışçıl, sivil düzeni koruma sorumluluğu ile tahsil edilir. Bu nedenle, verilen kararlarla herkesi her zaman memnun edemezler. Sağlıklı bir topluma ve çevreye katkıda bulunmak için lütfen üzerinize düşeni yapın.

Forumda bir moderatörle asla tartışmayın. PM aracılığıyla ona ulaşın. Yanıtlarından memnun değilseniz, başka bir moderatör veya çekirdek ekip üyesine başvurun. Forum yönetimi ile ilgilenmediğinden Philm ile iletişime geçmeyin. Korkunç bir gözetim yapıldığını düşünüyorsanız, forum konularına şikayet göndermeyin-hızlı bir şekilde kapatılacaklardır. Alternatif olarak, forum raporu işlevini kullanın veya genel moderatörler grubunun bir üyesine mesaj gönderin.

Uyarılar, Hesap Kilitleme, Banlanma

Manjaro Forum Moderasyon Ekibi, bir üyenin davranışının bu kuralların herhangi birini ihlal ettiğini düşünüyorsa, olayın özellikle sinirli olduğu kabul edilmediği sürece tipik olarak bir uyarı verilecektir, bu durum sizi banlanmaya yaklaştırabilir. Uyarılar, Moderasyon Ekibi tarafından Manjaro Forumlarında, IRC kanallarında veya posta listelerinde tartışılmayacaktır. Uyarı dikkate alınmazsa, daha fazla işlem yapılacaktır. Bu, rahatsız edici bir kullanıcı hesabının kilitlenmesinden, kullanıcının silinmesine veya yasaklanmasına kadar değişebilir.

Konuşmanın çekişmeli olduğu konular, katılımcılar için rahatlama sağlamak için geçici olarak kilitlenebilir.


Forum Kuralları İhlalleri

Manjaro forum kurallarının ihlali (ler) inin sonucu olarak gerçekleştirilen disiplin cezası duruma göre ele alınacak, ancak genellikle üç aşamalı bir süreç kullanılacak:

 1. İlk ihlal, resmi bir uyarı ister.
 2. İkinci ve son uyarı, genellikle kısa vadeli hesabın askıya alınmasına eşlik eder.
 3. Forum üyesi yasaklanacak.

Bir kullanıcı özür diliyorsa, barışçıl bir çözümle ilgileniyorsa ve hesabının eski durumuna getirilmesini istiyorsa, moderasyon ekibi tarafından bu tür bir istek için veya aleyhine genel bir fikir birliği oluşacaktır.

Yasal Durum

Criminal solicitation is strictly forbidden on this website. In this context, "criminal solicitation" shall mean, "To actively or passively inform about, facilitate, incite, move, or persuade others to some act of lawlessness or illegal activity."

Bu nedenle, herhangi bir biçimde suç duyurusu hakkında tartışma yapmayın veya bağlantı kurmayın. Bu, yasadışı uyuşturucu kullanımını, hırsızlığı, ağa izinsiz girişi, kötü amaçlı amaçlar için kod oluşturma, yasaklı yazılım kopyalamayı, telif hakkı alınmış / patentli malzemelerin yasaklı kullanımını, “warez” olarak adlandırılan siteleri veya siteleri içerir; ancak bunlarla sınırlı değildir. Bunlar, bu tür içeriğe torrentler veya bağlantılar sağlar. Yasadışı içerikler derhal kaldırılacak ve bilinen ilgili yasaya tam olarak uyulacaktır.

 • Yukarıdakilerin ötesinde, lütfen aşağıdaki çok önemli bilgileri not alın:

Almanya'da olduğu gibi, Manjaro forum sunucusu Alman yasalarına göre. Alman hukuku, telif hakkı koruması söz konusu olduğunda oldukça katıdır. İlgili yasalar karmaşık ve hızlı değişiyor. Telif hakkıyla korunan materyallerin yasadışı kullanılmasını onaylamıyoruz. Bu nedenle, telif hakkıyla korunan materyalleri içeren telif hakkı, telif hakkıyla korunan materyalleri yasa dışı yollarla temin eden bağlantılar ve / veya telif hakkıyla korunan materyalleri yasadışı bir şekilde kullanmak için kullanılan yazılımların kullanımını savunan ilanları içeren tüm hakları silme hakkımız saklıdır. İnternette telif hakkı ihlalleriyle ilgili birçok sayfa var. Manjaro.org onlardan biri değil.

Özgürlük

Yardım, konuşma, fikir ve görüşlerin özgür ve açık değişimi, forumlarda oldukça kabul edilir ve teşvik edilir, ancak forum üyelerine verilen özgürlüğün göreceli özgürlük olduğuna dikkat edilmelidir. Yukarıdaki kurallar ve ilkeler sınırları içinde bulunmaktadır. Bu nedenle sansür şikayetleri asılsız ve yersizdir, çünkü bu gerekli çerçeve aynı anda makul sınırlamalar sağlamalıdır. Enerji ve maddeyi yöneten fiziksel yasaların farkındayız, ancak onların baskısından şikayet etmiyoruz. Bunun yerine, bu tür yasaların refahımız için gerekli olduğunu kabul ediyoruz. Aynı şekilde, Manjaro topluluğunun bu yönergelere yansıyan yüksek standartları, herkesin ortak iyiliği ve korunması için topluluk özgürlüğünü düzenler. O zaman, forumlarda gerçek özgürlüğün anahtarı, başkalarına karşı yardımseverlik geliştirmek ve fayda sağlayarak manjaro yolu ile tutumumuzu uyumlaştırmaktır. Buna ek olarak, bu, üyelerin kendilerini ağırlaştırmadan veya başkalarının özgürlüğüne tecavüz etmeden tüm katkıda bulunan dürtüleri tatmin etmelerini sağlar. Yukarıdaki ilkeleri benimsemek ve forum kurallarına uymak, bu nedenle daha kaotik bir yaklaşımın zararlı ve olumsuz sonuçlarından özgürlük sağlayarak tüm topluluğa fayda sağlar.

Uyarı

Bu kurallar haber verilmeksizin değiştirilebilir veya kural eklenebilir. Manjaro forum Kuralları haber verilmeksizin bir ve tüm mesajlara geriye dönük olarak uygulanabilir.

Bkz

How to Disagree by Paul Graham - http://www.paulgraham.com/disagree.html