Home bölümünüzdeki önemli gizli .dot dosyaları

From Manjaro Linux
Jump to: navigation, search

Gizli <.dot> dosyası nedir?

Bunlar, önünde "." (nokta) olan dosya ve dizinlerdir. Bir dosya veya dizinin önüne "." yerleştirmek, işletim sistemine bu tür dosyaların ve dizinlerin dosya yöneticilerinde, dosya isteklerinde ve benzerlerinde görünmeyecek şekilde gizleneceğini söyler. Dosya yöneticileri ve diğer uygulamalar genellikle bu gizli dosyaları görüntülemek için ayarlanabilir. Bu gizli dosyalar ve dizinler genellikle bir tür yapılandırma dosyaları içerir.

Bu gizli dosyalara bu makalede <.dot> dosyaları diyeceğim.

Neden bu <.dot> dosyalarını bilmek gerekir?

  • Bir donanım arızası, bozuk veri, kullanıcı hatası nedeniyle Manjaro'yu yeniden kurmak zorunda kaldığınızda <.dot> dizinler ve dosyalar ~/ dizininizde zamandan ve çabadan tasarruf etmenize yardımcı olur.
  • Eğer başka bir dağıtımdan geliyorsanız ya da başka bir dağıtıma gidiyorsanız, bu son derece değerli bir bilgi olabilir. Yine, bu <.dot> dosyaları, sisteminizi istediğiniz gibi olacak şekilde yapılandırma konusunda size zaman ve emek kazandırabilir.
  • Bu bilgi aynı zamanda, birçoğunda saatlerce çalışmış olabilecek önemli yapılandırma dosyalarını yedeklemek için de kullanılabilir.

Peki, Home içindeki bu <.dot> dosyaları ne işe yarıyor?

~/ Dizininize bakmak (tüm gizli <.dot> dizinlerini ve dosyalarını görmenize izin veren bir şekilde), sistemimiz için ayarlanmış veya diğer özelleştirilmiş verilere sahip olan klasörleri belirleme (ve yedekleme) imkanı sağlar, kullandığımız DE veya WM ve uygulamalarımız dahil.

Bunlardan bazıları; paneller, trays, saatler, metin editörleri, resim görüntüleyiciler, pdf görüntüleyiciler ve sistemimize kurulmuş ve yapılandırılmış başka herhangi bir şey. ~/.config dizininize bakarak nelerin olduğunu görebilirsiniz.

İşte size yararlı bir rehber

Benim düzenlediğim Manjaro mongrel Openbox sistemime göre bir rehber hazırladım. Sistemde paneller ve xbmc ve kullanmadığım diğer şeylerin kalıntıları var.(Aslında .xbmc klasörü bir daha kullanılmayacağı için sildim.)

Gizli dosyalarınızı, referans olarak veya doğrudan yeni sisteminize kopyalayarak kullanmak için hepsine ihtiyacınız yoktur. İçinde ne olduğuna eleştirel gözle bakmak, Linux sisteminize daha fazla aşina olmanıza yardımcı olduğundan iyi bir öğrenme deneyimidir.

Aşağıdakiler, ~/ 'da saklayacağım <.dot> dizinleri ve dosyalarıdır (bu benim /home/<kullanici.adı> dizinim anlamına geliyor):


Dizinler

.config - Bu dizinin tamamını, önceki dağıtımınızda kullandığınız DE / WM uygulamalarının ayarlarını sakladığı için yeni dağıtımınıza bırakabilirsiniz. (Bazı uygulamalar ayarlarını başka bir yerde saklayabilir, bu yüzden burada olmayan herhangi bir ayar için ~/ içine bir göz atın.)

Ayrıca, bu dizindeki herhangi bir yapılandırma dosyasının, ait oldukları program, makinenizde yüklü değilse kesinlikle etkisi olmayacaktır. Yani kullanılmayan config dosyaları kesinlikle tehlike oluşturmaz.

.gimp-2.8 - Eğer bir gimp kullanıcı iseniz (sürüm farklı olabilir).

.griffith - griffith film veritabanını kullananlar için.

.mozilla &/or .moonchild productions - Tarayıcı ayarlarından zaman kazanmak için, tüm dizinin içeriğini kopyalamak ve farklı bir alfanümerik dizinin içeriğini başka bir sistem kurulumunda veya başka bir makinede değiştirmek yerine bu dosyalar işinizi görecektir.(Firefox veya Pale Moon) hangisini seviyorsanız. Bunun dışında Firefox Sync etkinleştirip kullanabilirsiniz.

.ssh - ağı daha kolay, daha güvenli ve daha iyi hale getirir.

.themes - Arayüzde bir değişilik yaptıysanız veya bir arayüz oluşturduysanız bu klasör kesinlikle favoriniz olmalı.

.wallpaper - Eğer masaüstü arka planınızın bir slayt gösterisini oluşturmak için feh kullanıyorsanız.

.worker - bu, asla iki kez yapmak istemediğiniz tüm önemli işler ~ /.worker/config dosyasında tutulur.

.xbmc - Bu yazılımı kullanan kişi iseniz, bu önemli dizini isteyeceksiniz.

Dosyalar

.Xdefaults - Lal saati kullanıyorsanız veya başka bir uygulamanın bu dosyaya ihtiyacı varsa, alın. Çoğu sistemde mevcut değil.

.bash_profile - en azından referans için bir araya getirmeye değer. Bu dosyayı, giriş yapmak zorunda kalmadan doğrudan Openbox masaüstüme açabileceği şekilde değiştiriyorum. Ayrıca bu dosyayı kullanarak kullanıcı arama yolumu değiştirdim ve kullanıcı varsayılan Terminal düzenleyiciyi burada ayarladım.

.bashrc - .bashrc'nizi değiştirirseniz, bunun sizin dikkatinizden kaçmasına izin vermezsiniz. Benim .bashrc bir canavar (büyüklüğünde).

.conkyrc - conky kullanıyorsanız ve sahip olabileceğiniz diğer dosyaları veya dizinleri conky'nizle ilişkilendirirseniz.

.fehbg - Masaüstü arka planı için feh kullanıyorsanız.

.gtickrc - gtick metronomunu kullanırsanız, ayarlarınız burada tutulur.

.mtpaint - mtpaint kullanıcı ayarını tutar.

.pypanelrc - Pypanel'i kullanan herkes için, işte config.

.stalonetrayrc - ayarını burada tutar.

.xinitrc - bazılarımız için çok yararlı bir dosya, bu yüzden startx komutuyla birlikte çeşitli şeyleri başlatmak için kullanıldığından tutmaya değer.

Örnek için kesinlikle faydalıdır, ancak farklı bir dağıtım veya farklı bir DE / WM kullanan aynı dağıtım tarafından yüklenmiş olan bir .xinitrc'nin üzerine yazmak için iyi bir aday değildir. Yani bununla ne yaptığınıza dikkat edin.

Dağıtımları değiştirirken

İnsanlar eski /home bölümlerini birkaç ana sebepten dolayı tutmaları nedeniyle sık sık sorun yaşarlar:


1. İzin sorunları (örneğin, farklı bir kullanıcı adı kullanıyorlarsa).
2. Her iki dağıtımda da ~/ bölümlerinde gizli bir <.dot> dosyası karışımı var.


Yukarıdaki 2. seçenek, bazı okuyucular için sorun teşkil edebilir. .xinitrc sorun çıkaran en önemli adaydır. Bu yüzden verilen uyarıyı dikkate al. .bashrc bazen arzu edebileceğiniz bir dağıtıma özgü bir şeye sahip olabilir.Bunda bir sorun yok, çünkü bir .bashrc'den istediğinizi başka biriyle birleştirebilir ve kendinize göre özelleştirebilirsiniz. İkisini birleştirirken şüphe duyarsanız, Bash hakkında daha fazla bilgi edindikçe birleştirebilir ve bazı kopyaları çıkarabilirsiniz (zaten yedeği varsa zararsızdır).

Aşağıdaki dosyalar yeri geldiğinde yararlı (kullanmak isteyebilirsiniz) veya daha az önemli olan dosyalardır: .Xdefaults .Xresources .bash_profile .bashrc .conkyrc .xinitrc

Bu nedenle, şüpheniz varsa, bu dosyaların üzerine farklı bir dağıtım kurulumu yazmayın veya aynı dağıtımı farklı bir DE / WM ile kullanıyorsanız.Emin olmadığınız her şey hakkında biraz araştırma yapın. Manjaro ekibi yukarıdaki problemleri çözme yolunda ilerliyor. (izin sorunu da dahil olmak üzere) buradan okunabilir: [1]

~/ Dizinindeki Tüm <.dot> dizin/dosyaları Silmek

Warning: Kullanıldığı dizinin içindeki tüm gizli <.Dot> dosyalarını sileceği için aşağıdaki yöntemi çok dikkatli kullanın.
Tip: ~/ Dizininizde olduğundan emin olmak için, Terminal'in içinden, <Shift> tuşunu basılı tutun ve sonra klavyenizin sol üst kısmında bulunan <~ tuşuna> basın.(TR klavyelerde <AltGr>+<Ü> tuşu işinizi görecektir.)


Akılda tutulması gerekir ki, benim yöntemim (belirli bir dağıtıma özel değil), tüm önemli gizli <.dot> dosyalarının ve dizinlerinin / home bölümünde farklı bir dizine yedeklenmesi iyi olur. Sonra yeni dağıtımı yüklemeden hemen önce Terminal'deki çok güçlü bir bash komutunu kullanarak tüm gizli <.dot> dosyalarını sildim. Aşağıdaki komut, tüm gizli <.dot> dosyalarını ve dizinlerini geçerli dizinin içinden kaldırır:

sudo rm –rf .??*


–rf seçeneği ve .??* kullanımı tüm gizli dosyaları ve dizinleri siler.

İlk . gizli bir <.dot> dosyasını gösterir ve ?? ,.. olan üst dizini hariç tutmak için en az iki karakterle eşleşiyor ve her şeyi silmek için * dizinleri ve dosyaları adlandırmak için kullanılan tüm alfanümerik karakterlerle eşleşir.


note: su komutunu çalıştırdıktan sonra yukarıdakileri yapmayı seçerseniz, hala ~/ dizininizde olduğunuzdan emin olun. /root dizinine girmişseniz, dizini /home/<user.name> dizininize değiştirmelisiniz, aksi halde, /root içerisindeki gizli dosyları silersiniz.