ISO Dosyası Yazdırma

From Manjaro Linux
Jump to: navigation, search


Başlangıç

BigManjaroIcon.png

Manjaro İndir sayfasında da belirtildiği gibi bir iso dosyası 'sürükle bırak' veya 'kopyala yapıştır' ile Manjaro Kurulum medyası oluşturamazsınız. Aslında dosyaları oluşturan ham bilgisayar kodunun bir kopyasıdır. Bu nedenle, bir ISO dosyasını 'yazmak' için yazılım(ISO) yazma uygulaması kullanmak gerekir, yani ham koduu DVD veya USB flashdrive / datastick gibi fiziksel bir ortama dönüştürebilirsiniz. Yazıldıktan sonra, Manjaro'yu yükleyebilir veya yüklemek zorunda kalmadan doğrudan Manjaro'yu çalıştırmak(Live-CD veya Live-USB modu olarak adlandırılır) için kullanılabilir. Yine de, Oracle'ın Sanal Makinası'nı kullanarak Manjaro'yu çalıştırmayı düşünüyorsanız, bir ISO yazdırmanız gerekmeyecektir. Çünkü, VirtualBox virtual diskleri doğrudan okuyabilir.


note: Live-CD modunda çalıştırıldığında Manjaro tam işlevselliğe sahip olmayacaktır. Örneğin, sistemde herhangi bir değişiklik kaydedemez veya güncellemeler veya yeni uygulamalar yükleyemezsiniz.

Linux Ortamında ISO Dosyasını CD/DVD'ye yazdırmak

Tip: Yazdırma işlemi sırasında bozulma olasılığını en aza indirmek için, diske yazdırırken mevcut olan en düşük hızı seçmeniz şiddetle önerilir.


Daha önce kurulmamışsa, birkaç farklı yazılım yazma uygulaması dağıtımınızın Yazılım Merkezi / Yazılım Yöneticisi / Paket Yöneticisi / depolarından kurabilirsiniz. Çok kullanılanların bir kaç tanesi; XFBurn, K3b, ve Brasero. Hangisini seçeceğiniz tamamen kişisel seçiminize bağlıdır. Bununla birlikte, indirdiğiniz Manjaro ISO programını Brasero kullanarak yakmak için bir rehber aşağıda verilmiştir:

Brasero.png


1. Boş bir CD / DVD yerleştirin (NET Edition dışındaki herhangi bir şey için ISO yazarsanız bir DVD kullanın)

2. Brasero yazılımını açın

3. Burn Image (Burn an existing CD/DVD image to disc) tıklayın ve karşınıza Image Burning Setup penceresi gelecektir.

4. Select a disc image to write yazan yere tıklayınız ve karşınıza dosya seçme penceresi gelecektir. ISO dosyanızı seçin. Dosyayı seçtikten sonra otomatik olarak Image Burning Setup penceresine döneceksiniz ve iso dosyanız orada gözükmüş olacak.

5. Select a disc to write to içerisinde takılan boş CD / DVD zaten otomatik olarak listelenmiş olmalı. Aksi takdirde, manuel olarak seçmek için düğmeye tıklayın.

6. Properties tıklayın, sizi properties window karşılayacak, Burning Speed tıklayınız. Yine, mümkün olan en düşük hızı seçmeniz şiddetle tavsiye edilir. Seçtikten sonra Close butonu ile kapatın.

7. Burn butonu ile yazma işlemini başlatın.

Windows Ortamında ISO Dosyasını CD/DVD'ye yazdırmak

Microsoft Windows'un daha yeni sürümleri (Windows 7 ve üstü) bir disk görüntü yazıcısı içerir. Microsoft Windows'un daha yeni bir sürümüne sahip değilseniz, birçok ücretsiz disk yazma yazılımı programından birini indirmeniz gerekir.

Windows Disk Image Burner kullanarak yazma

Disk imaj dosyasına sağ tıklayıp Disk imajını yak seç seçildiğinde, Windows Disc Image Burner programı başlatılır. Bu, bir diske yazma işlemini çok basit hale getirir:

 • Boş bir CD / DVD'yi disk sürücünüze yerleştirin.
 • Windows Disc Image Burner'ı başlatın.
 • Disc burner menüsünden CD / DVD sürücünüzü seçin.
 • Burn tıklayınız.

Üçüncü taraf bir uygulama kullanarak yazma

Microsoft Windows sürümlerinin Windows 7'den önceki sürümlerinde (örneğin, Windows XP), üçüncü taraf disk yazma yazılımını indirmeniz ve yüklemeniz gerekebilir. Bir web araması ile bulunabilecek ve birçok ücretsiz örnekleri vardır, ancak en popülerlerinden bazılarını listeleyelim:


Bu uygulamaların her birine genel bakış TechSupportAlert website Makalesi'nde bulunmaktadır. Ek olarak Download.com buraya bakabilirsiniz, ancak arama sonuçlarını yalnızca sağlanan ücretsiz uygulamaları görüntülemek için filtrelemeniz gerekir.

Linux Ortamında ISO Dosyasını USB'ye yazdırmak

Terminal Kullanarak

Ekstra yazılım yüklemek istemiyorsanız ve komut satırını kullanmakta rahatsanız, bir USB görüntüsüne disk görüntüsü yazmanın daha kolay yolu vardır.

Bir USB'ye isoyu yazdırmak için, terminale aşağıdaki komutu girin:

sudo dd bs=4M if=/path/to/manjaro.iso of=/dev/sd[sürücü harfi] status=progress

[drive letter] çıkarılabilir cihazınızın harfidir. Lütfen bunun çıkarılabilir bir aygıt olduğunu (e.g. /dev/sdb), ve bir bölüm numarasına sahip olmadığını unutmayınız! (e.g. /dev/sdb1).

Hangi sürücü harfinin yazılabileceğini bulmak için:

sudo fdisk -l

Uyarı:

Tüm ISOlar isohybrid değildir! Ancak isohybrid ISO oluşturabilirsiniz.
Çok eski donanım kullanıyorsanız, isohybrid'i desteklemeyebilir.
UEFI için oluşturulan isohybrid, "Legacy mode" ile çalışmalıdır fakat UEFI desteği olmadan UEFI üzerinde çalışmayacaktır.
USB'yi kullanmadan önce Bios / UEFI ayarlarını kontrol edin, öncelikli USB ile başlatılmalıdır.
Isohybrid uefi ile sizin için çalışmıyorsa, bu seçeneği kullanmadan kendi kullanımınız için isohybrid oluşturmayı deneyin.


ISO dosyasını nasıl kontrol edebilirsiniz

fdisk -l 
Örnek:
$ fdisk -l manjaro-mate-15.12-x86_64.iso
Disk manjaro-mate-15.12-x86_64.iso: 7,5 GiB, 8006074368 bytes, 15636864 sectors
Units: sectors of 1 * 512 = 512 bytes
Sector size (logical/physical): 512 bytes / 512 bytes
I/O size (minimum/optimal): 512 bytes / 512 bytes
Disklabel type: dos
Disk identifier: 0x00000000
$ fdisk -l manjaro-xfce-16.08-x86_64.iso 
Disk manjaro-xfce-16.08-x86_64.iso: 1,5 GiB, 1561657344 bytes, 3050112 sectors
Units: sectors of 1 * 512 = 512 bytes
Sector size (logical/physical): 512 bytes / 512 bytes
I/O size (minimum/optimal): 512 bytes / 512 bytes
Disklabel type: dos
Disk identifier: 0x06c2dccb
.
Device             Boot Start   End Sectors Size Id Type
manjaro-xfce-16.08-x86_64.iso1 *    0 3050111 3050112 1,5G 0 Empty
manjaro-xfce-16.08-x86_64.iso2    224  63711  63488  31M ef EFI (FAT-12/16/32)
Isohybrid'in 2 bölmesi vardır, ayrıca bir USB'ye isoyu yazdıktan sonra gparted ile kontrol edebilirsiniz.


Isohybrid Oluşturma

isohybrid -v /path/to/name.iso
veya UEFI için
isohybrid --uefi -v output.iso
Daha fazlası için http://www.syslinux.org/wiki/index.php?title=Isohybrid

ISO Yazma Uygulaması Kullanarak ISO Dosyasını USB'ye yazdırmak

ImageWriter

ImageWriter uygulamasını dağıtımınızın Yazılım Merkezi / Yazılım Yöneticisi / Paket Yöneticisi / depolarından kurabilirsiniz. Imagewriter indirilip yüklendikten sonra, başlamadan önce USB belleğinizin takılı olduğundan emin olun.

Manjaro.ISO resmini yazmak için kısa bir rehber verilmiştir:

1. Ortadaki simgeye tıklayın

2. ISO görüntüsünün kaydedildiği yere gidin ve onu seçin.

3. USB cihazınızın açılır menüden seçildiğinden emin olun.

4. Write butonuna tıklayın.

5. İşlem tamamlandığında, BIOS menüsünde (veya UEFI eşdeğeri) USB flash sürücüyü önyükleme aygıtı olarak seçtiğinizden emin olarak sisteminizi yeniden başlatın.

isousb

isousb, hibrit bir ISO'yu bir USB anahtarına kopyalamak için kullanılan grafiksel bir araçtır.

isousb (AUR) da bulabilirsiniz.

isousb' ilgili tartışmaları forumda bulabilirsiniz.

Windows Ortamında ISO Dosyasını USB'ye yazdırmak

note: Windows Imagewriter .ISO dosyalarını otomatik olarak algılamamaktadır, bu yüzden bu dosyaları bulmak için dosya adı kutusuna *.* yazmanız gerekir.


Windows için ImageWriter kullanılması önerilir. Bu uygulama, Compact Flash (CF) ve Secure Digital (SD) kartlarının yanısıra USB disklere disk görüntüleri yazmak için tasarlanmış ücretsiz bir uygulamadır. Imagewriter indirilip yüklendikten sonra, başlamadan önce USB belleğinizin takılı olduğundan emin olun.

Eğer ImageWriter başlatılamıyorsa, .NET 2.0 Runtime Framework indirmek gerekebilir. Ayrıca, işlem başlatıldığında bir hata mesajı görüntüleniyorsa, önce simgeye sağ tıklayıp ardından Yönetici Olarak Çalıştır seçeneğini seçerek ImageWriter'ı açabilirsiniz.


Manjaro .ISO yazmak için kısa bir rehber verilmiştir:

Tip: ISO görüntüsünü yazmadan önce Windows Explorer nin kapalı olduğundan emin olun, aksi takdirde USB'ye erişimi engelleyebilir ve şu hatayı alabilirsiniz:system.componentModel.Win32Exception:Access is denied.


1. select butonuna tıklayın.

2. *.* dosya tipi seçili iken .ISO dosyanızı seçin.

3. USB'nizi seçin.

4. Write butonuna tıklayın.


USB yazma girişiminiz hala başarısız olursa, o zaman RAW bölüm türü olarak biçimlendirmek için bir bölümlendirme aracı kullanın ve tekrar ImageWriter deneyin.


Warning: USB'yi RAW veri türü olarak yeniden bölümlendirmek, mevcut tüm verilerin silinmesine neden olacak ve orijinal bölüm türüne dönene kadar başka amaçlar için kullanılamaz hale getirecektir.


Rufus Kullanarak Yazdırmak

Rufus Rufus, USB flash sürücülerin biçimlendirilmesine ve oluşturulmasına yardımcı olan bir yardımcı programdır.

Daha fazla bilgi için: [1]

Ayrıca Bakınız