MHWD ile kernel yüklemek

From Manjaro Linux
Jump to: navigation, search

--mgundogdu (talk) 00:05, 5 Ocak 2016 (CET)


Genel Bakış

İsminden de anlaşıcalacağı üzere, kernelin anlamı çekirdeğin özü demektir, Linux kerneli Linux işletim sisteminin çekirdeğidir. Bir Linux-temelli işletim sisteminde diğer tüm parçalar kernel çevresinde yapılanır, bir arayüz ile bilgisayarının donanımı ve programların çalışılması bunun üzerinde sağlanır. Linux kernelleri sürekli gelişim aşamasındadır, düzeltme ve sürümler düzenli olarak yayınlanır. Kernel gelişimindeki en son gelişmeleri takip için Linux Çekirdeği Arşivlerini ziyaret ediniz.

İlk Linux çekirdeği Linus Torvalds tarafından geliştirildi. Bir açık kaynaklı proje olarak, modern sistem çekirdeklerinde binlerce programcı tarafından oluşturulmuş milyonlarca satır bulunmaktadır. Linus Torvalds geliştirme ve yayınlamada halen son karar vericidir.


Arayüz Aracı (Manjaro Yapılandırma Merkezi)

Manjaro Settings Manager linux çekirdeğinin yüklenmesi ve kaldırılması için büyük kolaylıklar sağlamaktadır (linux çekirdeği ve gereli modülleri).

Msm-kernels.jpg


Uçbirim Komutları

Dilerseniz Manjaro Yapılandırma Merkezini kullanmak yerine uçbirim ile de linux farklı sürümde bir linux çekirdeğini (kernel) tercih ederek yükleyebilirsiniz.


Kullanımdaki Linux Çekirdeğini (Kernel) Belirleme

Eğer sisteminde kullanılan kernelin ne olduğunu bilmiyorsani conky yada başka bir gereç sana sistem bilgilerini göstermiyor ise şu komut ile öğrenilebilirsiniz:

mhwd-kernel -li

Yukarıdaki komut hangi linux çekirdeğinin (kernelin) kullanılmakta olduğun göstermekle birlikte, yüklü çekirdekleri de gösterir.

Aşağıda bir çıktı örneği:

[mgundogdu@mgundogdu-pc ~]$ mhwd-kernel -li
Currently running: 4.1.15-1-MANJARO (linux41)
The following kernels are installed in your system:
 * linux41
 * linux40
 * linux38

Yukardaki örnekte görüldüğü üzere, Manjaro 4.1.15-1-MANJARO kernelini kullanmakta. Kernel adından sonraki serideki her bir numara onunla ilgili sürüm bilgisini göstermektedir.

 • 4 versiyonu belirtiyor
 • 1 büyük-önemli güncellemeyi, değişiklikleri belirtiyor
 • 15 küçük değişiklikleri
 • 1 hata düzeltmesini belirtiyor
 • MANJARO ise çekirdeği kullanan dağıtımı ifade ediyor

Yeni Linux Çekirdeği (Kernel) Yüklemesi

Tip: Otomatik olarak olarak yeni yüklenen linux çekirdeği, mevcut kullandığın çekirdekte bulunan tüm modülleri yükleyecektir, güncelleyecek ve yapılandıracaktır. Örneğin 4.2.x linux çekirdeği yüklediğinde kullanmakta olduğun 4.1.x çekirdeğinde bulunan tüm modüller güncellenerek yapılandırılacaktır. Manjaro Linux her bir linux çekirdeği için ayrı ayrı donanım sürücülerini paketleyerek senkronize etmiştir. Yeni bir linux çekirdeği yüklediğinizde sisteminiz asla sorun yaşamaz. Hatta ufak pürüzler var ise tekrar yapılandırıldığında giderilmiş olur. Nasıl harika değil mi!

Manjaro sadece çoklu kernel kullanmayı (boot ekranından farklı kernel sürümlerini seçmeyi) desteklediği gibi aynı zamanda en son çekirdeklerine (bleeding edge) ulaşmanıza da imkan verir. Bu işlem Manjaro'nun kendi MHWD-kernel komutu ile yapılır. Bunun için komut dizilimi:

sudo mhwd-kernel [-i] [new kernel: linux(version)] [optional - remove the current kernel: rmc]

yani

sudo mhwd-kernel [-i] [yeni çekirdek: linux(sürüm)] [tercih - varsayılan çekirdeği kaldır: rmc]


Yüklenecek yeni kernel komutla listelendiğinde, tüm versiyon numarasını yazmanıza gerek yok. Örneğin Kernel 4.2.x kısaca 'linux42' olarak, Kernel 4.3.x 'linux43' olarak gibi kısaltılmış isimler kullanmaktadır.


Tercihe bağlı olan rmc (remove current-geçerli olanı kaldır) ögesi hayati önem taşıyor. Bunu kullandığında yeni kernel yüklenmesiyle birlikte kullandığınız kernel kaldırılacak. Bunu kullanmadığınızda yüklenen yeni kernel ile birlikte şu anda kullanmış olduğun kernel sisteminizde kalacak, boot yani önyükleme grub ekranından seçimle istediğin kernel sürümünü kullanabileceksiniz. Tavsiye: Kısa bir sürede olsa eski kernelinizi sisteminizde tutunuz, özellikle yeni bleeding edge kernelinizi güncellerken. Daha sonra yeni yüklediğiniz çekirdeğin güvenli olduğuna karar verdiğinizde diğerini kolayca kaldırabilirsiniz.


Mevcut kernelinizi kaldırmadan yeni kernel (4.3) kurulumuna örnek komut:

sudo mhwd-kernel -i linux43


Aşağıdaki komutu kullanırsanız mevcut kernel kaldırılır ve yeni kuracak olduğunuzla değiştirilir:

sudo mhwd-kernel -i linux313 rmc


Manjaro yeni kerneli sizin için otomatik olarak düzenleyecek ve hemen kullanıma hazır hale getirecektir. Değişiklikleri etkinleştirmek için yeniden başlatmanız yeterli.

Linux Çekirdeklerini (Kernel) Kaldırmak

Warning: Manjaro'nun kullanmakta olduğu mevcut kerneli kaldırmaya çalışma! Önce sisteminde bulunan kerneli mhwd-kernel -li komutu ile belirle..

Sisteminizde birden fazla kernel kullanıyorsanız, kernel kaldırma işlemini pacman ile de yapabilirsin. Kaldırmak isteğin kerneli sistemden tam anlamıyla kaldırmak için aşağıdaki gibi bir kernele ait 3 ögeyi de kaldırmanız gerekir.

 1. Kernelin kendisi
 2. Kernel header'ları
 3. Kernelin ekstra modülleri

Kernel header'ları ve ekstra modülleri yüklenip yüklenmediğine bağlı olarak kernel header ve ekstra modülleri kaldırılmalıdır.


1. 1. Aşağıdaki komut dizgisi kerneli kaldırır:

sudo mhwd-kernel -r linux[sürüm]


Örneğin 4.1.15-1 serisi bir kerneli kaldırmak için:

sudo mhwd-kernel -r linux41


2. Kernelin header'larını kaldırmak için:

sudo pacman -R linux[sürüm]-headers


Kernel 4.1.15-1 serisinin header'larını kaldırmaya örnek:

sudo pacman -R linux41-headers


3. Ekstra kernel modüllerini kaldırmak için:

sudo pacman -R linux[sürüm]-extramodules


4.1.15-1 kernel serisi için ekstra modülleri kaldırmaya örnek:

sudo pacman -R linux41-extramodules


4. Sisteminde bulunan bir kernelin tüm ögelerini ve senkronize bağımlılıklarını aynı anda kaldırmak için:

sudo pacman -R linux[sürüm] linux[sürüm]-headers linux[sürüm]-extramodules


Sisteminde bulunan bir 4.1.15 serisi kerneli tüm ögeleri ve senkronize bağımlılıklarını aynı anda kaldırmak için bir örnek:

sudo pacman -R linux41 linux41-headers linux41-extramodules

Bir kernelin tüm ögelerini aynı anda kaldırmaya çalışmak işlem sonlamadan hata mesajı almana sebep verebilir. Özellikle sanal makinede (örn. Oracle VirtualBox) üzerinde bu işlemi yapmayı denediğinde sanal makinenin çalışması için bazı özelliklerin gerektiği ögeleri silmede başarısız olabilirsiniz.


mhwd-kernel -h komutlarının anlamlarını unutmayalım

Pekçok Linux komutununda -h veya --help ile yardım menüsünü çağırabilirsiniz. Aşağıda mhwd-kernel -h komutuyla çıkan sonucun açıklaması bulunmaktadır. Not: Bu komutlar size her zaman İngilizce çıktılar verecektir. Biz anlamak için anlamlarını aşağıya çıkardık.

[mgundogdu@mgundogdu-pc ~]$ mhwd-kernel -h Usage: mhwd-kernel [option]

  -h --help       Yardım mesajını gösterir
  -i --install      Yeni kernel yükler    [kernel(s)] [tercihe bağlı olarak: rmc = geçerli kerneli kaldırır]
  -l --list       Kullanıma hazır kernel paketlerini listeler
  -li --listinstalled   Yüklü kerneller
  -r --remove      Kerneli kaldırır       [kernel(s)]Linux Çekirdeği (Kernel) Seçimi

Kernel select.png

Sistemde yüklenmiş kernel sürümleri açılış ekranında karşınıza gelecek. Yüklü kernel sürümlerini görmek için GNU GRUB ekranına geldiğinizde yukarı aşağı ok tuşlarını kullanarak "Advanced Options for Manjaro Linux" yan, Manjaro Linux için Gelişmiş Seçenekler" seçeneğine gidin ve başlatmak istediğiniz kernel sürümünü seçin. Burada kullanmak istediğiniz kernelin üzerine geldiğinizde ENTER tuşuna basmanız yeterli. Artık bilgisayarınız her açıldığında seçtiğiniz kernel sürümünü kullanacaktır.


Daha fazla sonuç

Hafif bir Linux Çekirdeği Sihirbazı MHWD-kern


--mgundogdu (talk) 00:05, 5 Ocak 2016 (CET)