Manjaro-Kurulum-Medyasi-Olusturma-buildiso-ile

From Manjaro Linux
Jump to: navigation, search
--Tulliana (talk) 23:16, 2 May 2015 (CEST)

Bu başlık altında Manjaro ISO kurulum medyalarının nasıl hazırlandığını öğreneceksiniz. Yeni başlayanlar için bu rehber, kolayca Manjaro Kurulum Medyası İnşa işlerini öğretecektir.

Bu kılavuzda, Manjaro Openbox sürümü örnek olarak kullanılmıştır. Bilindiği üzere Manjaro Linux'un birçok Masaüstü Yönetimi ile sürümleri vardır. Manjaro Sürümleri şunlardır: cinnamon, enlightenment, gnome, kde, kde5, lxde, lxqt, lxqt-openrc, mate, net, netbook, net-openrc, openbox, openbox-legacy, pekwm-openrc, xfce, xfce-minimal, ve xfce-openbox-openrc

İnşa İçin Ön Hazırlık ve Gereksinimler

manjaro-tools-iso-profiles paketinde önceden Manjaro Takımı tarafından hazırlanmış olan ve yukarıda bahsettiğimiz sürümler yani Manjaro ISO profilleri vardır.

buildiso komutu image/ISO kurulum kalıbı oluşturmak için kullanılır. Mart 2015 tarihinden önce bu komut manjaroiso paketi ile kullanılıyordu ancak bu tarihten sonra manjaro-tools paketi ile kullanılmaya başlandı.

Karşılaştığınız hataları sıfıra indirmek için manjaro-tools ve manjaro-tools-iso-profiles paketlerinin yüklenmiş olduğuna emin olunuz.


manjaro-tools yükle

buildiso komutunu kullanmak için manjaro-tools paketi yüklü olmalıdır. buildiso komutu ile inşa işlerine başlamadan önce en son sürümün yüklü olduğundan emin olunuz. En güncel sürüm genelde Unstable yani Kararsız depolarımızda bulunmaktadır. Unstable depodaki paketi kullanmanızı öneriririz çünkü en son yenilikler ve hata düzeltmeleri bu paket içerisindedir. Güncel paketler Stable yani Kararlı depolara girene kadar Unstable depolarda beklerler. Paketi yüklemek için öncelikle depo değişikliği yapmanız gerekmektedir.

Alternatif olarak en güncel manjaro-tools paketini GitHub alanımızdan doğrudan yükleyebilirsiniz.


Eğer depo değişikliği yapma konusunda fazla bilginiz yoksa Depo Değiştirme belgelerini inceleyebilirsiniz.

Depo değiştirmişseniz şimdi paketimizi yükleyip devam edelim:

sudo pacman -S manjaro-tools


Ben sadece manjaro-tools paketini yüklemek istiyorum fakat sürekli olarak Unstable depoları kullanmak istemiyorum diyorsanız, paket yükleme işini el ile yani manuel olarak yapabilirsiniz.


Şimdi internet tarayıcınızı açın ve:

http://mirror.netzspielplatz.de/manjaro/packages/unstable/community/

bağlantısına gidin. Açılan bağlantıdan kullandığınız sistemin mimarisini (32 i686 yada 64 x86_64 bit) seçiniz. Ardından manjaro-tools paketini bulun ve üzerine sağ tıklayarak bağlantısını kopyalayın.

Bağlantısını kopyaladığınız manjaro-tools paketini uçbirimden şu komut ile yükleyebilirsiniz. (not aşağıdaki komut örnektir, sudo pacman -U satırından sonra seçtiğiniz bağlantıyı kullanacaksınız.)

sudo pacman -U http://mirror.netzspielplatz.de/manjaro/packages/unstable/community/x86_64/manjaro-tools-0.9.7.4-1-any.pkg.tar.xz

Not: Daha önce aynı sürüm numarası ile bu paketi yüklemiş olsanız bile yeniden yükleyin. Çünkü hata düzeltmeleri yapılarak aynı sürüm numarası ile değiştirilmiş revize edilmiş olabilir.

manjaro-tools-iso-profiles yükle

manjaro-tools-iso-profiles profillerini GitHub alanımızdan kopyalayın yani yerel klasörünüze klonlayın (bu işlem için git paketi sisteminizde yüklü olmalıdır. Öntanımlı olarak genelde yüklüdür).

Çalışma yapacağınız bir klasör oluşturun ya da hangi dizinde çalışacaksanız orada uçbirim açın ve şu komutu verin:

git clone https://github.com/manjaro/manjaro-tools-iso-profiles.git


manjaro-tools-iso-profiles profillerini yükledikten sonra yerelde güncellemeniz için her çalışma yapacağınızda yeniden indirmeniz gerekmez. Aşağıdaki komutlar ile güncelleyebilirsiniz. manjaro-tools-iso-profiles dizinine girin:

cd manjaro-tools-iso-profiles

Şu komutla güncelleyin:

git pull origin master

Manjaro ISO profilleri

Hazırlayacağın ISO içerisindeki değişiklikleri indirdiğin profil içinde yapabilirsin. (paket ekleme, dosya ekleme, ayar değişikliği, sisteme dahil edilecek dosya ya da dizinler, sistem mimarisi, kernel sürümü, kurulum medyasının adı gibi değişiklikler...) :

manjaro-tools-iso-profiles/openbox/


Eğer hangi dosyalarda ne yapacağınızı ve hangi dizinlerin ne işe yaradığını bilmiyorsanız:


manjaroiso paketini ve kullanımını daha önceden biliyor ve kullanmış iseniz şunları bilmelisiniz. manjaroiso yerine artık manjaro-tools paketi kullanılmaktadır. Bazı dosyalar, komutlar ve işleyiş değişiklikleri olmuştur. Şu dizinde olduğumuzu varsayar isek, manjaro-tools-iso-profiles/openbox:

  • Şu dosyaları artık bulamayacaksınız: isolinux, isomounts, syslinux
  • options.conf dosyası tamamen değişti. Onun yerine profile.conf kullanılmaktadır.
  • pacman-i686.conf ve pacman-x86_64.conf dosyalarının adı pacman-default.conf ve pacman-multilib.conf olarak değiştirildi.


Eğer ISO Kurulum Medyasına depoda bulunmayan bir paketi AUR depolarından eklemek isterseniz, Yerel Depo Oluşturma ve pacman.conf dosyasına ekleme dökümanını inceleyebilirsiniz: Bakınız

Not: manjaroiso ve manjaro-tools arasındaki değişiklikleri unutmayınız..

manjaro-tools.conf düzenlemesi

manjaro-tools.conf dosyası manjaro-tools/buildiso için bir yapılandırma dosyasıdır. Bu dosyayı düzenlerken dikkatli olunuz. Bu yazıda belirtilenler dışında ya da ne olacağını kestiremediğiniz değişiklikler yapmayınız. Bu dosyayı açtığınızda sadece "buildiso" bölümünde değişiklikler yapabilirsiniz. Ne yapacağınızdan tam olarak emin değilseniz ya da ihtiyaç duymuyorsanız düzenleme yapmanız da gerekmiyor.

manjaro-tools.conf dosyası tam olarak şurada bulunur:

/etc/manjaro-tools/manjaro-tools.conf

manjaro-tools.conf dosyası kullanıcı dizini altına, şuraya da yerleştirilebilir:

~/.config/manjaro-tools.conf

Eğer kullanıcı konfigürasyonları altında manjaro-tools/buildiso dosyaları var ise iso inşa ederken sistem altındaki (/etc/manjaro-tools/manjaro-tools.conf) değil de kullanıcı hesabı altındaki ($USER/.config/manjaro-tools.conf) yapılandırma dosyası devreye girer. En ideali sistem altındaki (/etc/manjaro-tools/manjaro-tools.conf) yapılandırma dosyasını kullanmaktır.


Yapılandırma dosyasına alternatif olarak bir kısım değişikliği üzerinde çalıştığınız sürümün profile.conf dosyasında da yapabilirsiniz:

Örnek:

~/manjaro-tools-iso-profiles/openbox/profile.conf

ISO Kalıbını İnşa Et

Uçbirimden manjaro-tools-iso-profiles dizinine giriniz:

cd manjaro-tools-iso-profiles


İnşa durumunu sorgulamak ve test etmek için aşağıdaki komutu kullanın. (Not: openbox üzerinde çalışmıyorsanız kendi ISO profilinizi kullanacaksınız)

sudo buildiso -p openbox -q


Daha fazla inşa seçeneği için değişik argümanlar kullanabilirsiniz. (bu argümanların işlevlerine buradan bakabilirsiniz.)Kısa bir örnek verelim:

sudo buildiso -p openbox -a i686 -b unstable -q


Şimdi gerçek bir kurulum ISO kalıbı oluşturmaya başlayabilirsiniz. -q argümanı kullanmadan):

sudo buildiso -p openbox


İnşa sırasında bir hata gelirse iş akışını gözden geçirip tekrar deneyin.


UYARI: İnşa işlemleri, internet bağlantınızın hızına, işlemcinizin hızına, bilgisayarın ram durumuna ve bazı donanım özelliklerine göre zaman alacaktır. Performansı yüksek bir bilgisayarda en az 10 dakikayı bulacaktır. Bu süre düşük donanımlı bilgisayarlarda uzayacaktır. İnşa işleminin tamamlanmasını sabırla beklemelisiniz.

Farklı buildiso argümanlarının işlevlerine buradan bakabilirsiniz.


İnşa işlemi tamamlandıktan sonra Manjaro Kurulum Medyasını yani ISO dosyasını şu dizin altında bulacaksınız:

/var/cache/manjaro-tools/iso/

Sabit Diskini (Önbelleği ve İnşa Kalıntılarını) Temizlemek

Başarılı ya da başarısız tamamlanmış çalışmalardan sonra, inşa dosyaları, paketler ve inşa edilip artık ihtiyaç duyulmayan iso dosyalarından kurtulmak ve harddiskinizi temizlemek isteyebilirsiniz. Bunun için şöyle bir yol izleyeceksiniz.

İnşa klasörlerini temizlemek için. (Örnek komut):

sudo rm -r /opt/buildiso/openbox/

Sisteminizde yüklü olmayan paketleri temizlemek için:

paccache -ruk0


Manuel olarak aşağıdaki dizine bakabilirsiniz:

/var/cache/manjaro-tools/

buradan dilediğiniz dosya ya da dizinleri silebilirsiniz.


Unutmayın, tüm bu paketler ve dosyalar size kolaylık olması için kaydedilir. Yukarıda belirtildiği gibi sisteminizi temizlerseniz, tüm paketleri temizlerseniz ve yine tüm kurulum medyalarını kaldırırsanız bir dahaki Manjaro ISO inşasında yeniden oluşturmanız gerekiyor.

Daha Fazla Bilgi İçin Alternatif Bağlantılar ve Kaynaklar

Eğer buildiso ile ilgili sorularınız varsa, forum bölümlerinde cevap arayabilirsiniz (İNGİLİZCE-Küresel):


manjaro-tools hakkında öğretici kaynaklar (İNGİLİZCE-Küresel):


buildiso ile ilgili sorularınız ve geri bildirim için yerel forum bağlantısı. (TÜRKÇE-Yerel):


IRC üzerinden canlı destek almak için:

Sunucu: irc.freenode.net

Destek odası: #manjaro ve #linuxpark