Manjaro: Farklı Bir Canavar

From Manjaro Linux
Jump to: navigation, search


Genel Bakış

BigManjaroIcon.png

Manjaro Arch tabanlı ve arch uyumlu olmasına rağmen Arch değildir. Bu nedenle, sadece kurulumu kolay veya önceden yapılandırılmış bir Arch sürümü olmaktan uzak, Manjaro aslında çok farklı bir canavar.

Aslında, Manjaro ve Arch arasındaki farklar, popüler Ubuntu dağıtımı ve onun türevleri arasındaki farklardan çok daha büyük. Manjaro'nun daha net anlaşılmasını sağlamak için ana özelliklerinden birkaçı ana hatlarıyla belirtilmiştir.


  • Manjaro, arch'tan bağımsız olarak ve tamamen farklı bir ekip tarafından geliştirilmiştir.
  • Manjaro, yeni başlayanlar için erişilebilir olacak şekilde tasarlanırken, Arch deneyimli kullanıcılara yöneliktir.
  • Manjaro, yazılımı kendi bağımsız depolarından çeker. Bu depolar ayrıca Arch tarafından sağlanmayan yazılım paketleri de içerir.
  • Manjaro, Manjaro Donanım Algılama (mhwd) yardımcı programı ve Manjaro Ayarlar Yöneticisi (msm) gibi kendi dağıtımına özgü araçları sağlar.
  • Manjaro, Arch ile karşılaştırıldığında çalışma mantığı konusunda çok sayıda farklılıklar vardır.


Bu farklılıklar hakkında daha ayrıntılı bir taslak aşağıda verilmiştir.

Özel Depolar(Repository)

note: Manjaro'nun kendi depolarını kullanmasının önemli nedenlerinden biri, geliştiricilerin sizin için kritik güncellemeleri otomatik olarak uygulayacağı ve bu nedenle manuel olarak müdahale etmenize gerek kalmayacak olmasıdır.


Sürekli istikrar ve güvenilirlik sağlamak için Manjaro kendi yazılım depolarını kullanır. Topluluğun katkı yaptığı Arch User Repository (AUR) haricinde, Manjaro sistemleri resmi Arch depolarına erişmez(erişemez).Daha spesifik olarak, ilk olarak resmi Arch depoları tarafından sağlanan popüler yazılım paketleri, Manjaro'nun halka açık kullanım için kendi Kararlı depolarına bırakılmadan önce, ilk olarak kapsamlı bir şekilde test edilecektir (ve gerekirse yama yapılacaktır).

Manjaro üç farklı depo kullanır:

  • Unstable(Kararsız): Arch dağıtımından yaklaşık olarak bir iki gün sonra, bilinen veya şüphelenilen, kararlılık ve / veya uyumluluk sorunları olan, yazılım paketlerini saklamak için kullanılır. Bu nedenle bu yazılım Manjaro geliştiricileri tarafından “test depolarına” yayınlanmadan önce elemeye tabi olabilir. En yeni yazılım burada bulunacak olsa da, Kararsız depoları kullanmak sisteminizi bozabilir!


  • Testing(Test Aşamasında): Arch dağıtımından yaklaşık olarak bir hafta sonra, yazılım paketlerini Kararsız depolardan ve en azından yeterince kararlı olduğu düşünülen diğer yeni yazılım sürümlerini depolamak için kullanılır. Burada depolanan yazılımlar, genel kullanım için kararlı depolar da yayınlanmadan önce, potansiyel hatalar ve / veya stabilite sorunları için geliştiriciler ve testçiler tarafından daha fazla kontrollere tabi tutulacaktır.


  • Stable(Kararlı): Arch dağıtımından yaklaşık olarak iki hafta sonra, Manjaro sistemleri tarafından genel kullanıcı tabanına güncellemeler ve indirmeler sağlamak için kullanılan varsayılan depolardır.


Bu test süreci sayesinde Manjaro, asla Arch kadar hata içermez. Yazılım günler, haftalar veya potansiyel olarak aylar sonra bile kararlı depolarda durabilir; bununla birlikte, en yeni sürümlere erişmek isteyen kullanıcılar hala Kararsız Depo veya Test Deposuna erişebilirler fakat bu depoları kullanmak sisteminizi bozabilir!

Özel Kullanıcı Dostu Araçlar

Manjaro'yu Arch ve diğer Arch tabanlı dağıtımlardan ayıran bir diğer özellik, kullanıcı dostu olma ve erişilebilirliğe odaklanmasıdır. Bu, sadece basit bir grafiksel yükleyici ve önceden yapılandırılmış masaüstü ortamlarını sağlamanın çok ötesindedir. Manjaro ayrıca, yalnızca Manjaro Ekibi tarafından geliştirilen ve aşağıdakileri içeren bir dizi güçlü araçlar sunar:


Mhwd2.png


Manjaro Hardware Detection (mhwd)

mhwd komutu, genellikle yükleme işlemi sırasında sizin için donanımınızın otomatik olarak algılanmasını ve yapılandırılmasını sağlar. Bu, hibrit grafik kartı desteğinin yanı sıra, Virtualbox sanal makine kurulumları için modül bağımlılıkları gibi her şeyin ayarlanmasını sağlar; ancak, bu komutu kolayca kullanabilmeniz için belirli düzeyde teknik bilgiye sahip kullanıcı olmanız beklenir.


Grafik kartlarını elle nasıl yapılandıracağınıza dair bir rehber.


Screenshot mhwd-kernel.png


Manjaro Hardware Detection Kernel (mhwd-kernel)

Çoklu çekirdek(kernel) desteği Manjaro'da hazır olarak gelse de, mhwd-kernel komutu ile kullanıcılar, teknik bilgiye sahip olmadan kolay bir şekilde çekirdek sürümlerini kontrol edebilirler. Bu komut ile ayrıca kurulan çekirdeğin, kullandığı modülleri(örn. Virtualbox içinde Manjaro'yu çalıştırmak için gereken modüller) otomatik olarak güncellenmesini sağlar.


Çekirdek Sürümlerinin Nasıl Yönetileceği ile İlgili Rehber


Screenshot msm.png


Manjaro Settings Manager (msm)

Bu kullanıcı dostu uygulama, kullanıcı hesaplarını hızlı ve kolay bir şekilde yönetmenize, yeni dil paketleri kurmanıza ve hatta sisteminizin varsayılan dilini ve klavye düzenini anında değiştirmenize olanak tanır. msm yüklü dil paketleri için de mevcut güncellemeleri size otomatik olarak bildirir.

Son zamanlarda, birden fazla çekirdek ve grafik kartınız için sürücüler arasında seçim yapma ve yükleme gibi yeni özellikler eklendi.


Hakkında daha ayrıntılı açıklamalar için Manjaro Settings Manager bakınız.


Screenshot pamac.png


Pamac - Grafiksel Yazılım Yöneticisi

Özel olarak Manjaro Ekibi tarafından geliştirilen bu uygulama, yazılım uygulamalarını ve paketlerini kolayca aramanıza, yüklemenize, kaldırmanıza ve güncellemenize olanak sağlar. pamac ayrıca sizi otomatik olarak güncellemelerden haberdar edecek; sadece tek bir tıklama ile sisteminizi güncel tutun!


Hakkında daha ayrıntılı açıklamalar için Pamac bakınız.

Sonuç Olarak

Manjaro kesinlikle bir canavar, ama Arch'tan çok farklı bir canavar. Hızlı, güçlü ve her zaman güncel, Manjaro, Arch işletim sisteminin tüm avantajlarını sağlar, ancak özellikle yeni başlayanlar ve deneyimli kullanıcılar için istikrar, kullanıcı dostu ve erişilebilirlik özelliğine önem veriyor.

Manjaro işletim sistemi ile ilgili sorularınızı; Manjaro Forums veya Manjaro (IRC) Kanalları aracılığıyla sorabilirsiniz.

Ek Olarak