Manjaro SSS

From Manjaro Linux
Jump to: navigation, search

Genel Linux

Linux Nedir?

Linux, açık kaynak bir işletim sistemidir, bu, bütünüyle özgür ve geliştirmeye açık demektir. 1991 yılında Finlandiya' lı prohramcı Linus Torvalds tarafından ilk olarak geliştirilmiştir. Linux, internet sunucularında, mobil telefonlarda ve tabletlerde (android gibi) kullanılan son derece güvenilir ve sağlam bir sistemdir. Buna rağmen Linux sistemlerin kişisel bilgisayarlarda kullanılması birkaç yıla dayanmaktadır ve verimliliğini farkeden milyonlarca kullanıcı ile büyümeye devam etmektedir.

Linux kullanımının verimliliği nedendir?

Oldukça fazladır. Linux, özgürdür, hızlıdır, verimlidir. Manjaro 64 Bit XFCE sürümü mesela sadece bir kaç saniyede açılmaktadır ve sadece 200 MB hafıza kullanmaktadır. Linux sistemler aynı zamanda çok güvenlidirler ve Windows virüslerine, trojanlara, solucanlara ve malware gibi zararlı yazılımlara geçit vermezler. Antivirus yazılımlarına ihtiyaç duymazsınız. Yine Windows için yazılmış programların ,bütünü ile özgür olan karışılıkları vardır. MS-Office- Libreoffice gibi.. Yine Windows tabanlı bazı uygulamaları , emulatör dediğimiz Wine ve Playonlinux gibi yazılımlarla çalıştırmanız mümkündür ki burada sıralanamayacak kadar çoktur.

Linux neden ücretsizdir? Ne elde edilir?

Pek çok sebebi var. Linux sistemler, Windows ve Apple gibi ticar karlılık güdülen anlayıştan çok farklı bir felsefe ile geliştirilirler. Linux sistemler, bağışçılar, vakıflar ve sayısız gönüllüler ve Linx meraklıları aracılığıyla geliştirilir ve çok haklı sebeplerle sayısız gönüllüleri vardır.

Neden bu dadar çok Linux dağıtımları var?

Farklı Linux dağıtımları farklı kullanıcılar için geliştirilmektedir. Farklı sebepler, farklı donanımlar da bunda etkilidir. Örneğin, Zorin ve Mint gibi dağıtımlar, teknik bilgisi az olan kullanıcılara yöneliktir. Arch gibi sistemler ise daha ziyade meraklılara ve teknik bilgiye sahip olanlara hitap etmektedir. Manjaro ise bu ikisi arasında bir köprü geçiş görevi görecek şekilde geliştirilmektedir. Farklı zevkler farklı masaüstü ortamlarının gelişmesine yol açmıştır ve kullanıcıyı şaşırtır derecede masaüstü ortamları geliştirilmiştir.

Kesinleşmiş çizgileri ve süregelen çizgileri olan teknolojiler arasındaki farklılık nedir?

Genel olarak, kesinleşmiş olan, geliştirilmesive testleri tamamlanmış teknolojileri barındırırken, diğeri ise, geliştirilmesi tamamlanmamış ve test aşamaları bitmemiş, halen geliştirilmekte olan teknolojileri barındırır ve kararlılık ve verimliliği risk taşımaktadır.


Manjaro Özel

Manjaro, Arch 'ın kolay kurulan versiyonu mu?

Hayır. Manjaro, Anarchy Linux ve Archbang gibi diğer Arch tabanlı dağıtımlar gibi değildir. Manjaro kendi depolarını kullanmakla beraber Manjaro sayfasında yer alan diğer ayrıcalıklara sahiptir.

Manjaro, Arch depolarını kullanabilir mi?

Hayır. Manjaro kendi depolarını kullanabilecek şekilde hazırlanmıştır. Ancak manjaro ile , dileğinize göre ,ihtiyaç duyduğunuz yazılımlara erişebilmek için Arch Kullanıcı Depoları (AUR) kullanmanız mümkündür. Manjaro' nun kendi denenmiş kararlı depoları da kullanımınıza hazırdır.

Manjaro, bütünü ile Arch sistemine dönüştürülebilir mi?

Evet. Ancak bu tavsiye edilmez ve Manjaro Ekibi size destek garantisi vermez. Yine de, forumdan takip ederek sanal makina ile Arch dönüşüm aracını kullanabilirsiniz.

Amiral Gemisi Dağıtımlar, Topluluk Dağıtımları ve resmi olmayan dağıtımlar arasındaki farklar nelerdir?

  • Amiral gemisi sürümleri doğrudan çekirdek Manjaro ekibi üyeleri tarafından sağlanır ve genellikle tutarlı ve düzenli bir programla yayınlanır.
  • Topluluk dağıtımları, daha geniş Manjaro ekibi tarafından korunur ve en iyi çaba temelinde güncellenir. Profillerin ve ISO'ların ne sıklıkta güncellendiği her bir geliştiriciye bağlıdır.
  • Resmi olmayan dağıtımlar, Manjaro tarafından sağlanan araçları kullanarak Manjaro topluluğunun üyeleri tarafından yapılır. Bu ISO'lar herkes tarafından yapılabilir. Resmi olmayan bir dağıtım kurmadan önce geliştiriciye güvendiğinizden emin olunmalıdır.

Manjaro Forum nasıldır?

Arkadaş canlısıdır. Hem yeni kullanıcılar hem tecrübeli kullanıcılar forumda her türlü sorularını sorarlar ve cevaplarını bulabilirler. Aynı zamanda geliştirici ekip ve çekirdek takım da sorularınıza cevap vermek için hazırdır. Her halukarda Manjaro çok yeni bir dağıtımdır ve gelişmekte olan topluluğu ile sorularınıza cevap verecek durumdadır.

Manjaro nasıl duyuruldu?

Klimanjaro Dağı' ndan ilham alınarak 'Manjaro' adı ile duyurulmuştur.

Ayrıca Bakınız