Oficjalny kanał IRC Manjaro

From Manjaro Linux
Jump to: navigation, search

Co to jest IRC?

#manjaro IRC to miejsce zapewniające dodatkowe i bezpośrednie wsparcie dla użytkowników Manjaro Linux.

Jest ono dostępne poprzez z zakładki Community tab' na stronie Manjaro.org lub bezpośrednio używając klienta IRC takiego jak np.: Weechat, Hexchat lub Quassel umożliwiającego połączenie z kanałem #manjaro dostępnym na irc.freenode.net.

"manjaro IRC" nie jest zamiennikiem dla forum, ale uzupełnia je poprzez bezpośrednie wsparcie wspólnoty Manjaro. Niekiedy zdarza się, że nie ma tu dostępnych użytkowników, którzy mogliby Ci pomóc, ale pamiętaj, że postaramy się to zrobić, jak ktoś włączy się do IRC. Niekiedy może się okazać, że kanał jest zajęty, albowiem rozmowa poszła w jakimś innym kierunku. To taka specyfika IRC.

Jeśli jakiś problem nie zostaje rozwiązany na kanale IRC, polecamy forum, zarówno to oficjalne, jak i nieoficjalne, w tym dostępne w języku polskim na http://forum.openlinux.pl


Jak używać Manjaro IRC?

Korzystając z kanału IRC możesz ustawić swój pseudonim. Przyczyni się to również do identyfikacji Ciebie jako rzeczywistego użytkownika, a nie jakiś bot podszywający się pod ludzi. Jeśli się na to zdecydujesz (co rekomendujemy), wpisz w polu tekstowym, gdzie można wpisywać tekst, poniższą komendę:

/nick [Twój pseudonim]


Dla przykładu, jeśli chcesz używać pseudonimu "John", to wpisz:

/nick John


Jedyna reguła, jaka panuje na kanałach IRC, to bądź przyjazny. Po prostu bądź sobą, a znajdziesz innych, życzliwych Ci ludzi, którzy z chęcią Ci pomogą. Niemniej jednak pamiętaj - tak jak w normalnym życiu - jeśli będziesz nieżyczliwy, opryskliwy, czy wywyższał się, to nie licz na wsparcie; Twój problem może zostać zignorowany, skoro Ty ignorujesz innych.


Zadawanie pytań na IRC

 1. Zadaj pytanie. Nie potrzebujesz niczyjej zgody na zadawanie pytań ani też nie potrzebujesz znajdywać kogokolwiek, kto zdecyduje się na udzielanie odpowiedzi.
 2. Upewnij się, że masz wystarczająco dużo czasu na oczekiwanie na odpowiedź (10 minut to przyzwoite minimum); nikt przecież nie siedzi i nie czeka na kanale IRC na zadane przez Ciebie pytanie, niekiedy też aby udzielić Ci odpowiedzi coś trzeba sprawdzić, czy czegoś poszukać. Jeśli nie otrzymasz odpowiedzi, to albo uczestnicy jej nie znają, albo właśnie odpowiadają komuś innemu i Twojego pytania po prostu nie zauważyli.
 3. Staraj się, by pytanie było maksymalnie zwięzłe, ale zrozumiałe.
 4. Pamiętaj, że nawet, gdy widzisz wiele osób dostępnych w kanale, to nie oznacza, że w istocie są one obecne.
 5. Pamiętaj też - Manjaro IRC, jakkolwiek gromadzi przychylne i chętne do pomocy osoby, to nie jest to oficjalny kanał pomocy dużej korporacji z opłacanymi pracownikami wynajętymi, by służyć Ci pomocą; tutaj osoby są, bowiem chcą Ci pomóc - nie żądaj zatem niczego, a jedynie zgłoś problem i bądź cierpliwy


Manjaro IRC działa w wielu językach

Dobrym zwyczajem jest sprawdzić, czy Manjaro IRC działa w Twoim języku, bądź wybrać ten, który jest Ci najlepiej znany. Niestety jak do tej pory nie ma kanału IRC dla Manjaro dostępnego w języku polskim (pewnym zamiennikiem jest shoutbox dostępny pod wskazanym wcześniej adresem polskiego forum openlinux.pl). Dostępne są natomiast następujące, zlokalizowane kanały Manjaro IRC.

 1. manjaro = Main IRC channels
 2. manjaro-de = German IRC Channel
 3. manjaro-es = Spanish
 4. manjaro-nl = Dutch / belgium users
 5. manjaro-fr = French users
 6. linuxpark = Turkish IRC channel
 7. manjaro-br = Portugues irc Channel
 8. manjaro-talk = Manjaro off-topic channel, is optional in use.
 9. manjaro-ru = Rissiche channel


Wsparcie

Wątek na forum: [1]