Pacman Çözümleri

From Manjaro Linux
Jump to: navigation, search

--Tulliana (talk) 13:11, 13 December 2015 (CET)


Yazılım/Paket Kurulumu

Bu başlıkta Manjaro depolarından yüklemek istediğiniz yazılımların/paketlerin yüklenmesi esnasında meydana gelen sorunların çözümü ele alınmıştır.

"Veritabanına kilitlenilemiyor" Hatası

Manjaro depolarından bir paket indirilirken başka bir paket yükleme işleminin daha aynı anda devreye girip yükleme sorunları meydana getirmemesi için özel bir veritabanı kilit dosyası oluşturulur. Bu kilit dosyası yükleme işlemi tamamlanana kadar başka bir paket yükleme işlemine izin vermez. Eğer izin verilmiş olsaydı aynı anda birden fazla paket yüklenebilir, paketler ve bağımlılıkları çakışabilir, benzer başkaca sorunlar olabilir ve sisteminize zarar verirdi. Oluşturulan bu kilit dosyası paket yüklemesi tamamlanınca otomatik olarak açılmaktadır (kendini silerek kilidi açmaktadır). Bu olağan hareket tarzından farklı olarak zaman zaman kilit dosyasının otomatik olarak açılmadığı yani kilit dosyasının kendini silip kilidi kaldırmadığı durumlar meydana gelebilir:

  • Eğer bir veritabanı kilidi uyarısı alıyorsanız, bunun anlamı bir başka paket yükleme işleminin zaten devam ediyor olduğu anlamına gelir. Başka bir paket yükleme işleminin olup olmadığını kontrol edin. Bu paket yüklemesi uçbirimden pacman komutları ile ya da grafik arayüz paket yükleyiciniz aracılığı ile yapılıyor olabilir. Paket yükleyicinizin güncellemeleri kontrol ettiği bir zamana da denk gelmiş olabilirsiniz. Çözüm için devam eden işlemin yani paket yüklemesi ve güncelleme kontrolünün bitmesini beklemelisiniz.
  • Herhangi bir yükleme veya güncelleme yok iken veritabanı kilidi uyarısı alıyorsanız, bunun anlamı son yapılan yükleme işlemlerinden veya güncelleme işlemlerinden birisi kesintiye uğramış ve yarım kalmış anlamına gelir. Yapılan iş tamamlanmadığı için pacman, veritabanı kilit dosyasını açmayacaktır yani silmeyecektir. Bunun çözümü küçük bir müdahaleden geçer. Eğer bir paket yüklemesi veya güncellemenin çalışmadığından emin isek kilit dosyasını bilerek biz açacağız. Şu komut ile kilidi kaldırıyoruz. (Uçbirim yani terminal açın:)
sudo rm /var/lib/pacman/db.lck

komutunu girin. Böylece kilit dosyası silinerek kaldırılacaktır. Sonrasında yapmak istediğiniz işlemlere devam edebilirsiniz. Bazan bu komutu verdiğinizde db.lck dosyası bulunamadı gibi bir uyarı alırsınız. Bunun anlamı ise kilit dosyasının siz komut vermeden hemen önce kendiliğinden kalktığını gösterir. Az önce dediğimiz gibi siz normal olarak uçbirimden veya paket yönetim araçlarından yapmak istediğiniz işlemlere devam edebilirsiniz

"İşlem başarısız oldu (geçersiz veya bozuk paket)" Hatası

Manjaro ve Arch depolarındaki paketler hasarlı olması yada gayri resmi olarak hazırlanmış riskli paketler olmaması ihtimaline karşı bir imza ile doğrulanarak korunur ve depodaki yerini alır. Bu imzalar paketçilerin oluşturduğu benzersiz şifreli kodlardır. Bazan imza doğrulama sorunları ve paket bütünlüğünün doğrulanmadığı durumlar olur.

Bunun sebebi yüklediğiniz paketin sorunlu olmasıdır;

  • Bu paket resmi bir paket olmayabilir, başka kaynaklardan indirmiş olabilirsiniz veya paket güncelliğini yitirmiş olabilir.
  • İmzalı ve resmi bir paketin yüklenmesi esnasında işlem yarım kalmış olabilir. Ya da paketçi, paketi imzalamada bir hata yapmış olabilir.


Eğer paketin yaşadığı imza sorunu aşağıdaki yöntemler ile giderilemiyorsa yukarıda da dediğimiz gibi bu paketçinin yaptığı bir paket imzalama hatasıdır. Bu hatayı gidermek geliştiricilerin ve paketçilerin sorumluluğundadır. Böle bir durum var ise forumlardan başlık açarak ya da açılmış ilgili başlıklara yazarak geri bildirim yapınız. Sorun en kısa zamanda geliştirici takım tarafından giderilecektir. Diğer durumlar için ise çözüme ulaşmak için aşağıdaki gibi bir yol izliyoruz.


1. Pacman paket doğrulama anahtarını çalıştırmak şu komutu giriyoruz:

sudo pacman-key --init 

2. Şu komut ile imzalanmış paket anahtarlarını yüklüyoruz:

sudo pacman-key --populate archlinux manjaro 

3. Şu komut ile anahtar ve imzaları güncelliyoruz:

sudo pacman-key --refresh-keys 

4. Eğer yükleme sırasında yarım kalmış paketlerin sorun çıkardığını düşünüyorsanız indirilen paketleri ön bellekten silebilirsiniz (tercihe bağlı):

sudo pacman -Sc
Warning: Yukarıdaki komut önbellekteki bütün paketleri bilecektir. Ön bellekteki paketler bana lazım olabilir, belki bir paketin sürümünü düşürmek (downgrade) istediğimde kullanabilirim diyorsanız, bu durumda sudo pacman -Sc komutunu kullanmak yerine doğrudan size sorun çıkaran paketi silerek çözüme ulaşabilirsiniz


Bu işlemlerden geçtikten sonra sisteminizi sudo pacman -Syu komutu ile ya da paket yönetim aracınız ile güncelleyebilirsiniz. Yaptığınız işlemlerle çözüme ulaştığınızı göreceksiniz

"Tanınmayan yapılandırma dosyası... (mirrorlist) " Hatası

Manjaro paket yöneticisi - pacman - paketleri ve paket listelerini almak için mirrorlist adında bir dosya kullanır. bu dosyada güncelliğini yitirmiş veya herhangi bir sebepten bağlantısı çalışmayan bir sunucu listenin baş tarafında olabilir. Pacman paket yönetimi genellikle mirrorlist dosyasında ilk sırada bulunan yansıyı kullandığından, yansı sorunlu ise diğer yansıyı deneyecektir. Diğer yansılarda da hata vermeye devam ediyor ise mirrorlist dosyasındaki yansılarla ilgili başka bir sorun vardır.

Sorunun çözümü için;

  • Manjaro yükledikten sonra mirrorlist dosyasını /etc/pacman.d/mirrorlist konumuna yetkili olarak girip elle düzenleyebilirsiniz.
  • Ya da hata ile karşılaştığınız zaman mirrorlist dosyasını elle düzenleyebilirsiniz. PAMAC ve OCTOPI paket yükleme araçları ile de mirrorlist yani yansı listesi dosyasını düzenleyebilirsiniz


Yansı sunucu değiştirme, güncelleme ve düzenleme kılavuzu için şuraya bakabilirsiniz: Change to a Different Download Server

"GPGME Hatası: Veri yok" Hatası

Bu sorun pacman tarafından paketlerin alınması esnasında meydana gelir. Bunun anlamı ise paket listesinin eskidiği yani daha güncel bir paket listesinin ve doğal olarak daha güncel paketlerin bulunduğudur.


Çözüm için izleyeceğimiz yol şudur:


1. Seçenek: Temel Çözüm

bu sorunu gidermek için mutlaka 1. adımı yani Temel Çözüm yöntemini uygulayın. 1. adımdan sonra sorun hala devam ediyorsa 2. adımı yani Kapsamlı, Detaylı Çözümü uygulayınız.


1. Manjaro sunucularındaki paket listeleri ile eş zamanlı bir senkronizasyon yani paket listesi ve paket sürümlerinin eşitlemesini yapmak için şu komutu giriniz:

sudo pacman -Syy

2. Eğer iptal ettiğiniz paketlerden veya paket listelerinden kaynaklanan bir sorun olduğunu düşünüyorsanız şu komutu giriniz:

sudo pacman -Sc

3. Daha sonrasında iptal edilen ya da tamamlayamadığınız işleminize devam edebilir veya sisteminizi sudo pacman -Syyu komutu ile güncelleyebilirsiniz.


2. Seçenek: Kapsamlı, Detaylı Çözüm

Eğer 1. adım yeni Temel Çözüm yöntemi ile sonuç alamamışsanız kapsamlı birkaç adımı uygulamalısınız.


1. Manjaro sunucularındaki paket listeleri ile eş zamanlı bir senkronizasyon yani paket listesi ve paket sürümlerinin eşitlemesini yapmak için şu komutu giriniz:

sudo pacman -Syy


2. İmza ve anahtarları güncellemek için şu komutu giriniz:

sudo pacman-key --refresh-keys

3. İmza ve anahtarları yeniden almak için şu komutu giriniz:

sudo pacman-key --populate archlinux manjaro

4. İptal edilen, bir şekilde yarım kalan paket veya paket listelerini temizlemek için şu komutu giriniz:

sudo pacman -Sc

5. Daha sonrasında iptal edilen ya da tamamlayamadığınız işleminize devam edebilir veya sisteminizi sudo pacman -Syyu komutu ile güncelleyebilirsiniz.Anahtar hatası ("keyserver refresh failed: No dirmngr) almaya devam ediyorsanız şu parametre de sizi çözüme ulaştırabilir:

sudo dirmngr </dev/null


Sorununuz halen devam ediyorsa sunucu değiştirmek için şuraya göz atabilirsiniz Change to a Different Download Server.

Ayrıca.. Bakınız..


--Tulliana (talk) 13:11, 13 December 2015 (CET)