Pacman işlemlerini yürütürken Pacman Oyunu gibi konsol efekti kullansın

From Manjaro Linux
Jump to: navigation, search

Genel Bakış

Bu konfigürasyon Arch Linux ve bu tabanı kullanan dağıtımlarda geçerlidir. Bu işlemi yapmak için metin editörünüzü ya da bir terminal editörünü kullanabilirsiniz. Düzenleme yapılacak dosyamız pacman.conf dosyasıdır ve /etc/pacman.conf dizininde bulunur.


Pacman Konfigürasyon dosyasını açınız

Dosyayı açmak için şu parametreleri kullanabilirsiniz:

sudo [text editor] /etc/pacman.conf


Grafik arayüz bir metin editörü kullanmadan da işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Şu komutu girin:

sudo nano /etc/pacman.conf


Manjaro gtk sürümlerde çoğunluklar Gedit metin editörü, QT sürümlerde ise Kate metin editörü kullanılmaktadır. Bunların yanısıra birçok metin editörü sistemde kurulu ya da depolarda hazırdır. Dilediğinizi tercih edebilirsiniz.

Örneğin:

sudo gedit /etc/pacman.conf veya sudo kate /etc/pacman.conf ya da sudo leafpad /etc/pacman.conf gibi...

ILoveCandy Komutunu Eklemek

Tip: içerikleri girdikten sonra konsol işlemlerinin aşağıdaki resimdeki gibi olması gerekmektedir. C harfi büyük-küçük sürekli değişerek önündeki sıfırları yemelidir.


Pacmaneat.png


Pacman yapılandırma dosyası pacman.conf açıldıktan sonra, bu dosyanın ortasına yakın bulunan #Misc options bölümüne ILoveCandy komutunu eklemek yeterli olacaktır.:

# Misc options
#UseSyslog
#UseDelta
#TotalDownload
CheckSpace
#VerbosePkgLists
ILoveCandy


Pacman konfigürasyonlarını kaydetmek

Yukarıdaki seçenekleri kopyalayıp /etc/pacman.conf dosyasını açın ve oradaki Misc options sekmesindeki içerikler ile değiştirip kaydedin. Konsolda pacman işleri ilerlerken herşeyi yemeye başlayacak pacman oyunu gibi bir hoşluk sağlayacaktır.

pacman.conf dosyasını nasıl kaydedip kapatacağınız birkaç seçenekle aşağıda örneklenmiştir.:

  • nano: CTRL ve 'x' tuşlarına basarak çıkın. Kaydedilsinmi diye soracaktır. Sistem diline göre y (yes) ya da e (evet) tuşuna basın ve ENTER ile kaydetme işlemini tamamlayın.
  • gedit-kate-leafpad: pacman.conf dosyasını metin editörünüz ile yetkili olarak açın, eklemeleri yaptıktan sonra kaydet butonuna basın ve kapatın.


Bu işlemden sonra değişiklik anında devreye girecektir.