Pobierz Manjaro

From Manjaro Linux
Jump to: navigation, search

Ogólnie

BigManjaroIcon.png

Manjaro Linux dostępny jest w 32 i 64 bitowych wersjach obrazów plików ISO. Plik ISO jest binarną kopią obrazu dysku. Nie jest to jednak kopia w tym sensie, że zezwala na proste przeniesienie pliku na dysk na zasadzie "Przeciągnij i Upuść", aby otrzymać działającą kopię oryginału. Dlatego w celu przygotowania nośnika instalacyjnego z Manjaro Linux, konieczne będzie użycie odpowiednich aplikacji czy to umożliwiających nagranie obrazu ISO na płytach CD/DVD, czy też stworzenie instalacyjnego pendrive'a. Stosowne instrukcje jak to zrobić przedstawiamy w innym miejscu naszego poradnika.


note: Wyjątkiem od poniższej reguły jest instalacja Manjaro na wirtualnej maszynie przy użyciu programu Oracle Virtualbox. W takim przypadku nie musisz przygotować nośnika instalacyjnego z pliku ISO, albowiem Virtualbox umożliwia bezpośrednie wykorzystanie z plików ISO, jako dysków wirtualnych.

Dla platform 32 bitowych (komputerów korzystających z 32 bitowych procesorów) przygotowane zostały pliki ISO, których nazwy kończą się na i686.iso, natomiast dla platform 64 bitowych (komputerów z 64 bitowymi procesorami) stworzyliśmy pliki ISO, których nazwy kończą się na x86_64.iso (oczywiście na tego typu platformach możliwe jest również korzystanie z 32-bitowych obrazów systemu). Przed podjęciem dalszych kroków upewnij się, że ściągnięty został właściwy plik dla Twojego systemu, albowiem:

  • 64 bitowy system nie może zostać uruchomiony na platformie 32 bitowej, zaś
  • 32 bitowy system, aczkolwiek może być uruchomiony na 64 bitowej platformie, to jednakże nie wykorzysta całego potencjału jaki ona oferuje.

Edycje Manjaro

Do pobrania oferujemy dwie edycje Manjaro:

1. Full edition (edycja pełna): Te edycje zawierają kompletne, preinstalowane środowiska oraz popularne aplikacje i kodeki umożliwiające pracę nawet w tzw. trybie live. To jest oczywisty wybór, dla osób, które przed instalacją chciałyby wypróbować nasz system. Jest kilka edycji tego typu, różniących się między sobą m.in. środowiskami graficznymi, które zawierają. Nazwy obrazów ISO nawiązują do preinstalowanego środowiska graficznego i składają się z nazwy systemu (Manjaro) oraz nazwy środowiska. Dla przykładu manjaro-xfce jest obrazem z preinstalowanym środowiskiem XFCE. Oprócz osób, które chcą jedynie wypróbować Manjaro bez jego instalacji, tego typu obrazy instalacyjne polecamy również osobom najmniej obeznanym z systemami operacyjnymi, albowiem bezpośrednio po instalacji system będzie nadawał się do typowego, codziennego użytku.

Obok oficjalnych obrazów Manjaro, rozwijanych bezpośrednio przez jego twórców, które dostępne są z dwoma środowiskami, czyli z XFCE oraz z Openboksem (ManjaroBox), dostępne są również edycje rozwijane przez społeczność skupioną wokół projektu Manjaro, które dostarczają tego systemu z preinstalowanymi, innymi środowiskami graficznymi, takimi jak KDE, MATE, E17, Cinnamon i LXDE. Zauważyliśmy również, że istnieją samodzielne projekty (dostępne np. na Sourceforge.net) dostarczające w oparciu o Manjaro swoich wersji tego systemu z innymi jeszcze środowiskami (np. i3, WM, czy Gnome-Shell, jak również XFCE z KWin oraz OpenDock).

2. NET edition: To edycja, która zawiera wyłącznie oprogramowanie bazowe, umożliwiające dopiero stworzenie w jego oparciu działającego systemu (chyba, że komuś wystarcza system działający w trybie tekstowym). Wersja ta nie zawiera żadnego preinstalowanego środowiska graficznego, popularnych aplikacji czy też kodeków. Przeznaczona jest raczej dla bardziej doświadczonych użytkowników, którzy na jej podstawie potrafią z linii komend doisntalować niezbędne dla nich środowiska, czy aplikacje oraz skonfigurować system. Nazwa stosownego obrazu ISO zawierającego tę edycję rozpoczyna się od manjaro-net.


Downloading obrazu ISO

Każdy stabilny i testowy obraz systemu Manjaro dostępny jest w swoim własnym folderze zawierającym obie - 32 i 64 bitowe wersje pełnych edycji oraz NET. Każdy z folderów zawiera również stosowny plik z sumą kontrolną (checksum), umożliwiający zbadanie integralności i poprawności ściągniętego obrazu ISO. Poniżej przedstawiamy stosowny poradnik.

Stable Releases (wydanie "stabilne") jest przeznaczone dla "normalnego" użytkownika. Począwszy od wersji 0.8.0, każde ze stabilnych wydań może być pobrane z Stable Release section udostępnionego na stronie Sourceforge. Oferujemy również możliwość pobrania tych wydań w sieci torrent torrent here.

Test Builds of Manjaro are intended to be used only by developers and testers, in order to identify any bugs or issues to be addressed as their development continues towards the next stable release. These are not suitable - or intended - for use as a main operating system by the general public. However, should you wish to try out a test build (preferrably in a virtual machine), each current release can be downloaded from the from the Test Build section of the Sourceforge website.


24 serwery lustrzane Sourceforge:

For those who suffer from slow download-speeds from Sourceforge, be aware that they have twenty four (24) download mirrors in a variety of locations.

Sourceforge.Try.Another.Mirror-1.png


To change your mirror simply select try another mirror - you will see that the word mirror is marked in blue (if using the standard wiki theme) & underlined as it is a URL link.


Sourceforge.Try.Another.Mirror-2.png


Then select your wanted mirror, which is marked with an orange dot in front of it.

That's it!


Ściąganie w sieci Torrent

Umożliwiliśmy korzystanie z sieci torrent dla ściągania zarówno naszych głównych wydań - XFCE, Openbox oraz Net Editions jak i edycji środowiskowych - KDE, GNOME/Cinnamon, MATE, E17, LXDE.

Oto lista naszych torrentów Link for torrents

Zobacz również