Przygotuj dysk instalacyjny

From Manjaro Linux
Jump to: navigation, search

Ogólnie

BigManjaroIcon.png

As outlined in the Download Manjaro page, an ISO is not simply a 'drag and drop' or 'copy and paste' duplication of Manjaro's installation files. It is in fact a copy of the raw computer code that makes up the files themselves. This is why it is necessary to use a software burning application to 'burn' an ISO file (i.e. convert its raw code into the files) to a physical medium such as a DVD or USB flashdrive / datastick in order to use it. Once burned / converted, the files on that medium can then be used to run Manjaro directly without having to install it to your system (referred to as Live-CD mode), and/or install Manjaro on your system. Again however, it will not be necessary to to burn an ISO if you intend on running Manjaro in a virtual machine environment using Oracle's Virtualbox. This is because Virtualbox is able to read ISO files directly as virtual disks.


Ważne: Manjaro nie zapewnia pełnej funkcjonalności, gdy jest uruchomiony w trybie Live-CD (czyli na próbę, bez instalacji). Dla przykładu możemy przytoczyć brak możliwości zachowania jakichkolwiek zmian w systemie, brak możliwości aktualizacji instalacji (trwałej, a w niektórych przypadkach funkcjonalnej) nowych aplikacji.


Nagrywanie obrazów ISO na płytę CD/DVD w Linuksie

Porada: Mocno rekomendujemy wybór możliwie najwolniejszej prędkości nagrywania dysku, aby zminimalizować możliwość wystąpienia błędów podczas procesu wypalania płyty; sprawdź jednak możliwości swojej nagrywarki oraz używanej płyty CD/DVD, albowiem niekiedy rekomendowana przez producenta płyt prędkość nagrywania jest wyższa niż minimalna dostępna w ustawieniach nagrywarki.


W systemie Linux dostępnych jest szereg aplikacji służących nagrywaniu płyt CD/DVD, prawdopodobnie masz zainstalowaną jakąś w swoim systemie, a jeśli nie, to są one łatwo dostępne w repozytoriach i można je stamtąd zainstalować poprzez Twój ulubiony menedżer pakietów. Do najbardziej popularnych aplikacji tego typu trzeba zaliczyć XFBurn, K3b, and Brasero. Możesz użyć dowolnej, jeśli jednak zachodzi potrzeba instalacji takiego oprogramowania, to najlepiej jest użyć tej, która jest specjalnie przygotowana dla środowiska graficznego, którym się posługujesz. XFBurn został stworzony jako aplikacja związana z XFCE, K3b jest dedykowany KDE, a Brasero Gnome. Poniżej opisujemy sposób nagrania obrazu ISO korzystając z Brasero.


1. Wsuń czystą płytę CD/DVD w kieszeń nagrywarki (Musisz użyć płyty DVD jeśli będziesz wypalony ma zostać jakikolwiek obraz Manjaro inny niż NET Edition).

2. Uruchom program Brasero.

3. Kliknij na przycisk Burn Image - Burn an existing CD/DVD image to disc, aby otworzyć okno Image Burning Setup.

4. Kliknij przycisk Select a disc image to write, który otworzy Twój menedżer plików. Znajdź ściągnięty obraz ISO i kliknij (podwójnie) na nim, by go wybrać. Teraz automatycznie aplikacja powróci do okna 'Image Burning Setup - sprawdź, czy plik ISO jest teraz na liście plików do nagrania.

5. Jako Select a disc to write to winna być widoczna płyta, na którą chcesz wgrać obraz ISO, włożona do napędu zgodnie z pkt. 1. Jeśli jednak płyta się nie wyświetla, to musisz wcisnąć przycisk "Select a disc to write to" i ręcznie ją wybrać.

6. Teraz kliknij na przycisk properties, aby otworzyć okno properties window, a następnie kliknij na Burning Speed. Jak wspominaliśmy - zalecamy stosowanie możliwie najwolniejszej prędkości nagrywania - wybierz zatem taką, która jest najwolniejsza zarówno dla Twojej nagrywarki, jak i dla użytej płyty CD/DVD. Zakończ wciskając przycisk Close.

7. Kliknij przycisk Burn, aby uruchomić nagrywanie. Śledź informacje, które być może pojawią się na ekranie i postępuj zgodnie z nimi.

Nagrywanie obrazu ISO na płytę CD/DVD w systemie Windows

Dla systemu Windows dostępnych jest kilka aplikacji służących nagrywaniu obrazów ISO, w tym część należy do kategorii freeware. Najbardziej popularne to:


Informacje o każdej z nich znajdziesz w artykule poświęconym procesowi wypalania płyt CD/DVD w Windows, który dostępny jest pod adresem: TechSupportAlert website. Inne aplikacje tego typu możesz znaleźć w serwisie: Download.com website; przy wyborze aplikacji dobrze kierować się recenzjami dostępnymi pod każdą z nich.


Przygotowanie instalacyjnego pendrive'a w linuksie

Polecenia terminalowe

W celu wgrania obrazu ISO na pendrive użyj w terminalu następującego polecenia:

dd bs=4M if=/ścieżka/do/manjaro.iso of=/dev/sd[litera]

W powyższej składni [litera] jest oznaczeniem Twojego wyjmowalnego napędu przypisana przez system. Znajdziesz ją wydając również w terminalu polecenie:

fdisk -l bądź sudo fdisk -l (ewentualnie fdisk -l z prawami root)

Zauważ, że należy posługiwać się oznaczeniem napędu (sdb, sdc itp.), a nie numerem partycji (sdb1, sdb2, sdc1 itp.).


Używając aplikacji nagrywających

'Rekomendujemy użycie 'ImageWriter dla nagrania obrazu Manjaro. Ta aplikacja powinna być dostępna w repozytoriach Twojego systemu i jeśli nie jest w nim zainstalowana, to może łatwo zostać używając w tym celu Twojego ulubionego menedżera programów. Po zainstalowaniu Imagewriter, w pierwszej kolejności podłącz swój pendrive do napędu USB, a następnie uruchom program i postępuj w sposób następujący:

1. Kliknij w środkowej części otwartego okna - otworzy się Twój menedżer plików.

2. Przejdź do miejsca gdzie trzymasz ściągnięty obraz ISO i wybierz go.

3. Upewnij się, że pendrive jest widoczny i wybrany w menu wyboru

4. Kliknij na przycisk Write

5. Zrestartuj system

Zwróć uwagę, że rekomendujemy Imagewriter, który jest swoistą nakładką graficzną na konsolowe polecenie dd. Ten program na pewno jest w stanie przygotować poprawnie działający pendive nie tylko umożliwiający uruchomienie z niego Manjaro, ale także zainstalowanie go. Inne popularne aplikacje tego typu (np. Unetbootin) mogą, ale nie muszą działać.

Pamiętaj o tym, że zarówno konsolowe polecenie dd, jak i Imagewriter spowodują, że rozmiar pendrive'a zostanie dostosowany do rozmiaru pliku ISO; w ten sposób, jeśli wykorzystasz pendrive o wielości np. 32GB, to po użyciu dd lub Imagewriter, jego rozmiar "zmniejszy" się do wielkości pliku ISO. Po sformatowaniu takiego napędu, dalej dostępna będzie tylko i wyłącznie przestrzeń dyskowa odpowiadająca plikowi ISO. Nie oznacza to wcale, że taki pendrive został doszczętnie zniszczony. W celu przywrócenia mu właściwych rozmiarów należy użyć programu do partycjonowania, takich jak np. GParted.

Przygotowanie instalacyjnego pendrive'a w systemie Windows

Ważne: Windows Imagewriter nie rozpoznaje automatycznie plików typu ISO dlatego konieczne jest wpisanie *.* w okno wyboru plików.


Rekomendujemy użycie ImageWriter For Windows, który jest wolno dostępną aplikacją przeznaczoną do nagrywania obrazów ISO na pendrive, a także dyski (karty) typu Compact Flash (CF) oraz Secure Digital (SD). Po ściągnięciu i zainstalowaniu Imagewriter sprawdź, czy włożyłeś odpowiedni dysk do stosownego napędu przed użyciem tego programu.

Jeśli ImageWriter nie da się uruchomić to być może okaże się konieczne zainstalowanie .NET 2.0 Runtime Framework, wykorzystywanego przez tę aplikację do uruchomienia. Jeśli zobaczysz informację o błędzie przy uruchamianiu tej aplikacji, może okazać się konieczne jej uruchomienie z uprawnieniami administratora - zrobisz to klikając prawym przyciskiem myszy na ikoni ImageWriter i wybierając z menu opcję Run as Administrator. Następnie postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami.


Porada: Upewnij się, że Windows Explorer (w polskiej wersji systemu "Eksplorator systemu Windows" jest zamknięty zanim przystąpisz do nagrywania obrazu ISO. W przeciwnym wypadku może okazać się, że dostęp do napędu został zablokowany i zobaczysz wówczas błąd: system.componentModel.Win32Exception:Access is denied.

1. Kliknij na przycisk seclect.

2. Wpisz *.* w okno wyboru plików i wybierz obraz ISO Manjaro.

3. Wybierz napęd, do którego włożyłeś pendrive'a

4. Kliknij przycisk Write.


Jeśli z jakichś przyczyn nie uda się wgrać obrazu ISO na pendrive, użyj narzędzia do formatowania dysków, w którym wybierz "RAW" jako typ partycji i dopiero następnie użyj ponownie ImageWriter.


Ostrzeżenie: Sformatowanie pendrive jako RAW spowoduje, że wszystkie dane na nim zostaną zniszczone, a on sam będzie bezużyteczny aż do ponownego sformatowania go do pierwotnego rodzaju partycji.


Zobacz również