Rolling Release(Yuvarlanan Sürüm) Modeli

From Manjaro Linux
Jump to: navigation, search
BigManjaroIcon.png

Birçok dağıtım, Standard Release Development Modeline göre geliştirilmektedir. Bu ne anlama gelir? Stardart sürüm gelişiminde bir dağıtımın, her sürümü arasında yenilikler, güncellemeler ve arge çalışmalar gibi farklılıklar bulunur.Bu gelişim modelinde yeni sürümün getirdiği yenilikleri ve teknolojiyi güncelleyerek almak her zaman mümkün olmaz. Bazen güncellense bile birçok sorunla karşılaşma olasılığı vardır. Bu sorunlar kullanıcının eski sistemini yeniden kurmasına kadar uzayabilir. En önemlisi de kulanıcının veri kaybetmesine sebebiyet verebilir. Eski ve yeni paketler, bağımlılıklar, yenilikler ve ayarlar arasında çakışmaların yaşanması oldukça muhtemeldir.

Manjaro Linux ise (Arch ve bu tabanı kullanan dağıtımlar) sürekli gelişim modeline uygun olarak Rolling Release Development olarak gelişim halindedirler. Eski ve yeni paketler, bağımlılıklar, yenilikler, ayarlar ve linux çekirdeğini güncelleme ile yükseltebilirsiniz. Her dağıtım zaten bunları güncelliyor, onlar da yuvarlanan sürüm değil mi? Hayır, olay sadece güncellemeden ibaret değildir. Standart güncelleme ile kurulu sürüme ilişkin güncellemeleri alırsınız. Yuvarlanan Sürüm ise yeni dağıtımın yeniliklerini de size ulaştıracaktır. Manjaro-Sistem, Manjaro Ayar Yöneticisi, Manjaro Karşılama Ekranı ve Türbülans gibi araçlar size yenilikleri ulaştıracaktır. Bu araçlarla mı yuvarlanan sürüm oluyoruz? Hayır. Bu araçlar Manjaro Linux'a has araçlardır ve Arch Linux teknolojilerini daha kolay ve detaylı olarak size grafik arayüzler, programlar olarak getirirler. Arch linux ve bu tabanı kullanan dağıtımlar en yeni olanı en hızlı bir şekilde size ulaştırırlar.

Karşılaşılan hatalar ile ilgili güncellemeler hızlıca depolara eklenir, sorunlar hızlı bir şekilde ayıklanır. Yuvarlanan Sürüm Gelişim Modelinde geri bildirimler dakikalar içinde değerlendirilip yine dakikalar içinde çözülerek depolara aktarılırlar. Bunlar kullanıcı bazında yapılan işlerdir. Bunun daha öncesinde Kararlı Olmayan Depolar (unstable repo), Test Depoları (testing repo) üzerinden güncellemeler ile sorunlar daha erkenden geliştirici ve test ekiplerinin yanısıra bir kısım kullanıcı tarafından belirlenir ve ayıklanır. Kararsız Depolardaki güncellemelerdeki ciddi sorunlar ayıklandıktan sonra Test Depolarına aktırılırlar. bu depodaki güncellemeler bir süre kalır ve bütün pürüzler giderilene kadar bekletilir. Daha Sonra Kararlı Depoya (stable repo) aktarılırlar. Bu aktarım yapılırken geri bildirimler ve son rötuşlar da yapılır. Kararlı Sürümler de Kararlı Depolardan hazırlanır ve kullanıcıya sorun çıkarmayacak bir kurulum medyası inşa edilir.


Depolar ile ilgili bilgi için tıklayınız.


Manjaro'nun yeni sürümleri neden piyasaya sürülüyor?

Bu sürümleri birer fotoğraf olarak düşünürsek, her bir fotoğraf Manjaro gelişiminin Manjaro sistemini geliştirilmesinde hangi noktada olduğunu göstermektedir. Bir başka neden ise, geliştiricilerin Manjaro sisteminin devam eden gelişimini hem çizmesine hem de değerlendirmesine yardımcı olmaktır, çünkü daha ince ayrıntıları tek bir görüntüden almaktansa farklı görüntülerden elde etmek daha kolaydır.

Ayrıca, beta gelişim aşamasında olması nedeniyle, Manjaro çok hızlı bir şekilde gelişmektedir. Mevcut kullanıcılar, yeni yazılım güncellemelerinin ve güncellemelerinin ne sıklıkta kullanıma sunulduğunu ve sistemin sadece birkaç ay içinde ne kadar değiştiğini fark etmiş olabilirler. Sonuç olarak her bir sürüm basılmış bir fotoğraf gibi çok hızlı bir şekilde zaman aşımına uğrayacaktır. Dolayısıyla, yeni kullanıcılar için hayatı kolaylaştırmak amacıyla yeni anlık fotoğraflar(ISO Dosyaları) piyasaya sürüldü; aksi takdirde yeni kurulan sistemlerini eski bir ISO'dan güncellemek ve yükseltmek için büyük miktarda yeni yazılım paketi indirme ihtimaliyle karşı karşıya kalabilirler.

Her bir yeni sürüm bir öncekinden belirgin bir şekilde farklı olsa dahi, altında çalışan Manjaro sürümü aynıdır. Sürüm ile değişen uygulamalar, kullanıcı istediği zaman kurulup kaldırabilir. Ve elbette, kullanıcılar kendi sistemlerini kendi kişisel tercihlerine ve zevklerine göre ayarlayabilir ve özelleştirebilir. Manjaro'nun hangi sürümünün kurulu olduğuna bakılmaksızın, güncel tutulması şartıyla, mevcut olan en son sürüm bu olacaktır.

Neden yeni sürümlere sürüm numaraları verildi?

Oldukça basit, sürüm numaraları, geliştiricilerin geliştirmenin her aşamasını net bir şekilde işaretlemelerine yardımcı olmak için Manjaro'nun yeni sürümlerine verilmiştir. Örneğin, planlanan diğer bazı değişiklikler arasında, kullanıcı dostu bir grafiksel arayüzün metin tabanlı yükleyici yerini aldığı zaman, o sürüme 0.9x sürüm numaraları atanacaktır.