Rolling Release(Yuvarlanan Sürüm) Modeli

From Manjaro Linux
Jump to: navigation, search


BigManjaroIcon.png

Manjaro, bir Rolling Release Development Model kullanıyor; bu nedenle, değiştirilmek yerine, aynı çekirdek sistem sürekli olarak güncellenir ve yükseltilir. Mümkün olan en yeni ve en güncel sistemin keyfini çıkarmak için Manjaro'nun yeni bir sürümünü yeniden kurmak gerekli olmayacak. Sistemiziniz güncel tutmanız yeterli olacak.


Depolar ile ilgili bilgi için tıklayınız.

Modelinin avantajları nelerdir?

  • Sistem yükseltmelerine asla ihtiyacınız yoktur. Sadece güncellemeleri normal şekilde çalıştırmaya devam edin; daima en son sürümde olacaksınız.
  • Tüm yazılım paketlerinin en son sürümü her zaman kullanılabilir durumdadır, mevcut yazılımı çalıştırmak için snaps veya flatpaks'a başvurmanıza gerek yoktur

Modelin dezavantajları nelerdir?

  • Sistemde bulunan paketleri eski versiyonlarında tutmak zorlaşır.
  • Güncellemeler olduğunda her şey güncellendiğinden, bant genişliğinin son derece sınırlı olduğu bir ortamda yeni bir dağıtım dağıtımı yapmak zordur.
  • Yazılımı kurmadan önce sisteminizi güncellemelisiniz. Bunu yapmamak sisteminizi tutarsız, kısmen yükseltilmiş bir durumda bırakabilir.

Manjaro'nun yeni sürümleri neden piyasaya sürülüyor?

Bu sürümleri birer fotoğraf olarak düşünürsek, her bir fotoğraf Manjaro gelişiminin Manjaro sistemini geliştirilmesinde hangi noktada olduğunu göstermektedir. Bir başka neden ise, geliştiricilerin Manjaro sisteminin devam eden gelişimini hem çizmesine hem de değerlendirmesine yardımcı olmaktır, çünkü daha ince ayrıntıları tek bir görüntüden almaktansa farklı görüntülerden elde etmek daha kolaydır.

Ayrıca, beta gelişim aşamasında olması nedeniyle, Manjaro çok hızlı bir şekilde gelişmektedir. Mevcut kullanıcılar, yeni yazılım güncellemelerinin ve güncellemelerinin ne sıklıkta kullanıma sunulduğunu ve sistemin sadece birkaç ay içinde ne kadar değiştiğini fark etmiş olabilirler. Sonuç olarak her bir sürüm basılmış bir fotoğraf gibi çok hızlı bir şekilde zaman aşımına uğrayacaktır. Dolayısıyla, yeni kullanıcılar için hayatı kolaylaştırmak amacıyla yeni anlık fotoğraflar(ISO Dosyaları) piyasaya sürüldü; aksi takdirde yeni kurulan sistemlerini eski bir ISO'dan güncellemek ve yükseltmek için büyük miktarda yeni yazılım paketi indirme ihtimaliyle karşı karşıya kalabilirler.

Her bir yeni sürüm bir öncekinden belirgin bir şekilde farklı olsa dahi, altında çalışan Manjaro sürümü aynıdır. Sürüm ile değişen uygulamalar, kullanıcı istediği zaman kurulup kaldırabilir. Ve elbette, kullanıcılar kendi sistemlerini kendi kişisel tercihlerine ve zevklerine göre ayarlayabilir ve özelleştirebilir. Manjaro'nun hangi sürümünün kurulu olduğuna bakılmaksızın, güncel tutulması şartıyla, mevcut olan en son sürüm bu olacaktır.

Neden yeni sürümlere sürüm numaraları verildi?

Oldukça basit, sürüm numaraları, geliştiricilerin geliştirmenin her aşamasını net bir şekilde işaretlemelerine yardımcı olmak için Manjaro'nun yeni sürümlerine verilmiştir. Ayrıca belirli zaman aralıklarında yayınlanan ISO dosyaları arasında ayrım yapmaya yardımcı olurlar.