Touchpad üzerinde yatay ve dikey kaydırmayı etkinleştirmek

From Manjaro Linux
Jump to: navigation, search

--Tulliana (talk) 18:06, 2 January 2016 (CET)

Taşınabilir bilgisayarlarda Dokunmatik Fare (Touchpad ya da Mausepad) olarak bildiğimiz dahili fare aygıtı üzerinde bazı fonksiyonlar eksik olabiliyor. Bu fonksiyonlar çoğunlukla yatay ve dikey kaydırma fonksiyonları oluyor. Şimdi yatay ve dikey kaydırma fonsiyonunu nasıl etkinleştireceğimizi görelim. Bu işlem için synaptics yapılandırma dosyası oluşturacağız ya da böyle bir dosya var ise düzenleyeceğiz.

Synaptics Yapılandırma Dosyasının Açılması

Synaptic yapılandırma dosyasını açmak için gerekli komut aşağıdaki gibidir:

sudo [metin editörü] /etc/X11/xorg.conf.d/50-synaptics.conf

[metin editörü] yazan yere sisteminizde yüklü olan metin editörünü yazmalısınız. Bunun birkaç örneğini aşağıda bulacaksınız:

sudo gedit /etc/X11/xorg.conf.d/50-synaptics.conf
sudo mousepad /etc/X11/xorg.conf.d/50-synaptics.conf
sudo kate /etc/X11/xorg.conf.d/50-synaptics.conf
sudo leafpad /etc/X11/xorg.conf.d/50-synaptics.conf

Bu metin editörlerinden hangisi sisteminizde yüklü ise o komut satırını kullanın. Ya da başka bir metin editörü varsa onu yazınız.


Eğer bir metin editörü kullanmıyorsanız ve bu işlemi uçbirim/terminal üzerinde yapacaksınız ihtiyacınız olan komut şudur:

sudo nano /etc/X11/xorg.conf.d/50-synaptics.conf Yatay ve Dikey Kaydırmayı Etkinleştir

Synaptics Yapılandırma Dosyasını yukarıda verdiğimiz komutlardan biri ile açtıktan sonra aşağıdaki çıktıyı kopyalayıp yapıştırın:

Section "InputClass"
	Identifier "touchpad catchall"
	Driver "synaptics"
	MatchIsTouchpad "on"
	Option "TapButton1" "1"
	Option "VertEdgeScroll" "1"
	Option "HorizEdgeScroll" "1"
EndSection

Eğer açtığınız dosya içinde zaten veri varsa isterseniz eksik olan satırı ekleyin, isterseniz içeriğin tamamını silerek buradaki içeriği kopyalayıp yapıştırın.Gerekli değişikliği yaptıktan sonra dosyanızı kaydetmelisiniz. Kaydetmek için aşağıdaki izleyeceğiniz yol şudur:

  • nano: CTRL 'x' tuşlarına basın ve çıkış/exit yapın, çıkış yapmak istediğinizde nano size çalışmanızı kaydetmeniz için seçenek sunacaktır. Kaydetmek için yes/evet seçeneğini yani y / e tuşuna basınız. Ardından kayıt işleminin sonuçlanması için ENTER tuşuna basmalısınız. (buradaki yes/evet seçenekleri sisteminizin dili ile alakalıdır. Nano menüsü çıkarken size Evet/Hayır Türkçe seçeneklerini sunuyor ise e tuşuna basmalısınız)
  • metin editörü: Metin editörü ile gerekli değişikliği yaptıktan sonra dilerseniz dosyanızı doğrudan kapatın, böylece size kaydetmeniz için bir pencere açılacaktır ve bu pencereyi kaydet diye onaylayarak kapatın. Ya da kaydet ilk önce kaydet/save butonuna/seçeneğine tıklayın ya da CTRL-S tuşlarına basarak kaydedin, dosyanızı kapatın.


Evet, /etc/X11/xorg.conf.d/50-synaptics.conf dosyamızı oluşturduk ya da var olanı düzenledik ve kaydettik. Değişikliklerin etkinleşmesi için sisteminizi yeniden başlatmalısınız. Bilgisayarınız yeniden başladıktan sonra yaptığınız işlemin çalışıp çalışmadığını test edebilirsiniz.


--Tulliana (talk) 18:06, 2 January 2016 (CET)