UEFI - Legacy Modu Etkinleştir

From Manjaro Linux
Jump to: navigation, search

Özet

Tip: Secure Boot devre dışı bırakıldığı ve Legacy Modu 2 terrabayttan (2,000 Gigabytes) daha az sabit disk kullanan bilgisayarlar için etkinleştirildiği durumlarda, istenilirse UEFI bölümü tamamen kaldırılabilinir (En azından Windows 8 kullanmak istemeyen yerlerde). Bunu Gparted kullanılarak yapılabilir.


Legacy Modu temel olarak, UEFI desteği sağlamayan bilgisayarlar için işletim sistemlerini bilgisayara kurmasını ve çalıştırmasını sağlayan bir seçenek. Bu, Windows 7 ve önceki sürümlerin yanı sıra birçok küçük Linux dağıtımı için de geçerlidir. Bunun nedeni, UEFI'nin devre dışı bırakılması ve Windows 8'in yayımlanmasından önceki haliyle olduğu gibi bilgisayarın doğrudan BIOS'tan çalışmasıyla sonuçlanır.

Step 1: BIOS Ayarlarına Erişmek

Tip: BIOS'unuza veya UEFI'nize erişmek için Windows 8 tarafından sağlanan karmaşık ve kafa karıştırıcı işlemden geçmeniz gerekmez. Resimlerin üzerine tıklayarak büyütebilirsiniz..


UEFI sistemi bilgisayarınızı Biosu üzerinde bulunur. Bu nedenle, Legacy Destek seçeneğini etkinleştirmek için BIOS ayarlarına girmeniz gerekir. Biosa erişmek için (F) fonksiyon tuşları kullanılır - genellikle <F10> - sisteminizi açtıktan veya yeniden başlattıktan hemen sonra. <F9> tuşu genellikle UEFI sistemine erişmek için kullanılır.


UEFI-1.jpg


UEFI menüsünde kalıyorsanız, buna benzer bir ekran göreceksiniz.


Bununla birlikte, gösterildiği gibi, bu durumda <F10> tuşuna basarak BIOS ayarlarına erişilebilirsiniz.

UEFI-2.jpg


BIOS ayarlarınıza girdikten sonra, buna benzeyen bir ekran görebilirsiniz.Step 2: Boot Ayarlarına Erişmek

UEFI-3.jpg


BIOS ayarlarında, üst menü sekmelerinde gezinmek için <sol> ve <sağ> ok tuşlarını kullanabilirsiniz (genellikle Main, Security, System Configuration ve Exit). Ardından, bu sekmelerde sağlanan seçenekleri vurgulamak ve seçmek için <up> veya <down> ok tuşlarını kullanabilirsiniz.


1. <sol> / <sağ> ok tuşlarını kullanarak System Configuration sekmesine gidin.

2. Boot Options bölümü şimdi görünür olmalıdır. <yukarı> / <aşağı> ok tuşlarını kullanarak bunu vurgulayın.

3. Vurgulandıktan sonra, erişmek için <enter> tuşuna basın.

Step 3: Legacy Modu Etkinleştirmek

UEFI-7.jpg


Warning: Tekrardan, 2TB / 2000GB'tan daha büyük bir sabit disk kullanıyorsanız, Legacy modu etkinleştirmemelisiniz. BIOS'unuz da Legacy Mod'u etkinleştirdikten sonra Secure Boot'u otomatik olarak yeniden etkinleştirebilir.


Boot Options kısmında, Legacy Support / Mode seçenek görünür olmalıdır.


1. <aşağı> / <yukarı> ok tuşları ile Legacy Support / Mode seçeneğini vurgulayın.

2. <enter> tuşuna basın.

3. Görüntüdeki gibi, bir menü açılacaktır. <aşağı> / <yukarı> ok tuşları ile Enabled seçeneğini vurgulayın ve <enter> tuşuna basın.


UEFI-8.jpg


Tip: Windows 8 hala Legacy Modda önyükleme yapabilecektir.


Legacy Modun etkinleştirilmesi 'sistemin işletim sistemini önyüklemesini engelleyebileceğini' belirten bir uyarı mesajı görünecektir. Yes seçeneğini vurgulayıp, <enter> tuşuna basın.UEFI-9.jpg


Legacy Mod artık aktiftir. Kaydet ve Çık için uygun tuşa basın. Bu örnek için, <F10>.

Değişikliklerin kaydedilere çık penceresi gelecektir. Yes vurgulayıp, <enter> basın. Bilgisayarınız şimdi önyüklemeye başlayacak ve şimdi UEFI'yi desteklemeyen herhangi bir işletim sistemini (Windows 7 dahil) yükleyebileceksiniz.

Ayrıca Bakınız