Virtualbox Sanallaştırma

From Manjaro Linux
Jump to: navigation, search

Genel Bakış

Vbox.png
Tip: sanallaştırma emulation ile aynı değildir. Emulation işlemi bilgisayarınızın başka bir şey olduğunu düşünmesi sağlarken (bir arcade makinesi veya oyun konsolu gibi), sanallaştırma bilgisayarınızın bir veya daha fazla sanal sürümünü oluşturur.


Sun Microsystems tarafından geliştirilen, şimdi Oracle Corporation, VirtualBox diğer işletim sistemlerinin (Guests) mevcut bir işletim sistemine (Host) kurulmasını ve çalıştırılmasını sağlayan popüler bir uygulamadır. Sanallaştırma sürecinde; sanal sürümler ( sanal makineler veya VM'ler olarak da adlandırılır) kaynak olarak doğrudan ana sistemin kaynaklarından çeker. Bu nedenle, bir sanal makinenin ne kadar hızlı veya güçlü olabileceği tamamen kullanılabilir ve tahsis edilecek kaynaklara bağlıdır. Sanallaştırmanın faydaları:

  • Mevcut sisteminizi etkilemeden diğer işletim sistemlerinin hızlı ve kolay bir şekilde kurulması (örneğin, sabit disk bölümleme veya yeniden boyutlandırma şeklinde çift önyüklemeye ve / veya hazırlamaya gerek yoktur)
  • Bir Misafir için Sanal Makine içinde gerçekleşen hiçbir şey Ana Bilgisayarı etkilemeyeceğinden (örneğin, Ana Bilgisayar işletim sistemi yeni bir şeyler denemek için risksiz bir araç olarak sanal bir makineye Konuk olarak da kurulabilir), işletim sistemleri ile tamamen güvenli bir öğrenme ve deney yapma, ve
  • İstediğiniz kadar ek işletim sistemi kurmak için neredeyse sınırsız bir kapasite ... sabit diskinizde depolamak için yeterli alan varsa!

Sanallaştırmayı Etkinleştirme

Vt.png


Warning: Ne yaptığınızı tam olarak bilmiyorsanız, lütfen diğer BIOS ayarlarını düzenlemeyin veya değiştirmeyin!


Virtualbox kurulumunu düşünmeden önce, ilk önce bilgisayarınızda sanallaştırmanın açık olduğundan emin olun. Aksi takdirde - eğer sanallaştırma etkinleştirilmemişse - özellikleri ve yetenekleri ciddi şekilde sınırlı olarak VirtualBox'ın çalıştırılabileceğini unutmayın. Örneğin, VirtualBox'un 64-bit bir sisteme kurulduğu durumlarda, yalnızca 32-bit işletim sistemlerini Guests olarak çalıştırabilir. Sanallaştırma genellikle varsayılan olarak devre dışı bırakıldığından, etkinleştirmek için bilgisayarınızın BIOS ayarlarına girmeniz gerekir.

Aşağıda, bir Intel yonga seti kullanarak HP G62 Dizüstü Bilgisayar için sanallaştırmanın etkinleştirilmesi örneği verilmiştir (bilgisayarınız için biraz farklı işlemler olabilir):

1. Bilgisayarı yeniden başlat

2. Yeniden başladığında, BIOS Menüsüne girmek için F10 tuşuna basın.

3. System Configuration sekmesine geçmek için ok tuşlarını kullanın

4. Virtualisation Technology seçeneğini vurgulamak için ok tuşlarını kullanın ve ardından <enter> tuşuna basın.

5. Enabled seçeneğini seçin, ve <enter> basın

6. Exit sekmesine geçmek için ok tuşlarını kullanın

7. Exit Saving Changes seçeneğinin vurgulandığından emin olun ve <enter> tuşuna basın

VirtualBox ve Eklenti Paketi Kurulumu

Temel bir VirtualBox Kurulumu bazı kullanıcılar için yeterli olsa da, isteğe bağlı Extension Pack dosyasını indirmeniz ve kurmanız da tavsiye edilir. Bu, sanal makine ortamlarında, USB bellekler ve yazıcılar gibi USB aygıtlarını kullanma yeteneği de dahil olmak üzere birçok yeni özellik sunar.


VirtualBox Kurulumu

Tip: VirtualBox'u kurarken hangi çekirdek versiyonunun çalıştığını bilmeniz gerekir. Bu bilgiyi almak için terminale uname -r komutunu girin.


VirtualBox'u kurmak için, terminale aşağıdaki komutu girin:

sudo pacman -S virtualbox


Daha sonra çalışmakta olan çekirdek versiyona bağlı olarak kurulacak uygun VirtualBox Host Module seçilmesi gerekecektir. Bir sürücü yüklemek yerine, bunu yapmak VirtualBox'ın düzgün çalışabilmesini sağlar. Örneğin, çekirdek çalıştırma 3.7 olduğunda, aşağıdaki modülü kurmak için uygun sayı girilecektir:

uname -r

Buna benzer bir çıktı alacaksınız : 3.7.4-1-MANJARO. Bu, linux37 kullanıldığı anlamına gelir. Ardından aşağıdaki komutu terminale girin:

sudo pacman -S linux37-virtualbox-host-modules


Kurulum tamamlandıktan sonra, VirtualBox Module nü çekirdeğinize eklemek gerekli olacaktır. Kolay yol, sisteminizi yeniden başlatmaktır.. Aksi takdirde, VirtualBox'ı hemen kullanmaya başlamak için aşağıdaki komutu girin:

sudo vboxreload
Tip: VirtualBox messages
/sbin/vboxconfigsudo vboxreload
/sbin/rcvboxsudo vboxreload

Birden Çok Çekirdek Kullanıldığı Zaman

Daha sonra yeni bir çekirdek kurulursa, VirtualBox modülünü tekrar eklemenize gerek kalmayacak. Bunun nedeni, Manjaro Hardware Detection tool for Kernels (mwhd-kernel) yükleme işlemi sırasında kullanılan tüm modüller ile yeni çekirdekleri otomatik olarak güncelleyecektir.

Bununla birlikte, çoklu çekirdekler önceden kurulmuş olmalı - ve amaç VirtualBox'ı da onlarla birlikte kullanmaktır - o zaman onlara VirtualBox modülünü de eklemek gerekir. VirtualBox modülünü başka bir mevcut çekirdeğe eklemek için:

1. Açılış ekranında uygun çekirdeği seçin

2. İlgili çekirdek için VirtualBox Host Utilities dosyasını indirin, bu vboxdrv VirtualBox modülünü sağlar. Bunu yapmak için komutun sözdizimi şöyledir:

sudo pacman -S [kernel version]-virtualbox-host-modules


Komutta kullanılmakta olan çekirdek sürümünün, sürüm numarasının tamamını yazmak gerekli değildir. Herhangi bir Kernel 3.5 sürümü basitçe 'linux35', Kernel 3.6 sürümleri ise 'linux36' olarak listelenebilir. Örnek olarak, aşağıdaki komut 'sürüm 3.5 için VirtualBox Host Utilities yükleyecektir:

sudo pacman -S linux35-virtualbox-host-modules


3. VirtualBox Host Utilities indirildikten sonra, VirtualBox modülünü çekirdeğe eklemek için aşağıdaki komutu girin:

sudo modprobe vboxdrv

Eklenti Paketini Kurma

Manjaro depolarında mevcut değildir.

Arch Kullanıcı deposundan ulaşılabilinir - AUR.[1]

Vxextpackb.png

Doğrudan Oracle'dan temin edilirse, Oracle'ın web sitesinin Virtualbox Yüklemeler Bölümü, Oracle'a kişisel detayları vermek zorunda kalacağınızı unutmayın. Yine, Eklenti paketi bir dizi ek ve gelişmiş özellik sunar. VirtualBox Eklenti Paketini edinmek için Oracle web sitesinin indirme bölümüne girdikten sonra:

1. Oracle VM VirtualBox Extension Pack bölümünü bulmak için sayfanın altına doğru kaydırın

2. Extension Pack'i indirmek için yüklenen VirtualBox sürümü için uygun bağlantıya tıklayın.

3. Extension Pack indirildikten sonra VirtualBox uygulamasını başlatın.

4. VirtualBox başladıktan sonra, üst menüden File veya Dosya sonrasında Preferences veya Tercihler

5. Bu bölümü görüntülemek için Eklentiler sekmesini seçin ve ardından en sağdaki Paket Ekle simgeye tıklayın.

7. İndirilen Uzantı Paketini bulun, seçin ve ardından yükleme işlemine başlamak için tıklayın.

8. Eklenti Paketini kurmak istediğinizi onaylayın ve ardından lisans koşullarını kabul ettiğinizi onaylayın ( 'Kabul Ediyorum' 'düğmesini etkinleştirmek için şartları aşağı doğru kaydırmanız gerekir)

9. Eklenti Paketi birkaç saniye içinde kurulmalı ve bir onay mesajı görünecektir.


Son adım şimdi kişisel kullanıcı hesabınızı vbox Kullanıcı Grubu bölümüne eklemektir. Bu, Konuk işletim sisteminde USB aygıtlarını kullanma yeteneği de dahil olmak üzere, VirtualBox tarafından sağlanan özelliklere tam olarak erişmek için gereklidir.

Hesabınızı vbox Kullanıcı Grubuna Eklemek

Kullanıcı adınızı vbox kullanıcı grubuna eklemek için kullanılan komutun sözdizimi şöyledir:

sudo gpasswd -a [username] vboxusers


Örnek olarak, aşağıda listelenen komut 'carl' adlı kişisel kullanıcı hesabını vbox kullanıcı grubuna ekleyecektir:

sudo gpasswd -a carl vboxusers


Şimdi değişikliğin çalışabilmesi için sisteminizi yeniden başlatın.

Tavsiye, İpuçları ve Püf Noktaları

Tip: VirtualBox Kılavuzu yeni kullanıcılar için yararlı olacaktır.


VirtualBox içinde Manjaro Çalıştırma

VirtualBox'ı Ubuntu'da veya Ubuntu tabanlı bir dağıtımda (örneğin, Mint, Zorin, Kubuntu, vb.) kullanmak isteyenler için (Manjaro'yu çalıştırmak için!) yazar kapsamlı bir YouTube VirtualBox video kılavuzu sağlamıştır:

Dördüncü videodaki Konuk Eklemeleri bölümünün Manjaro veya herhangi Arch-tabanlı dağıtım için geçerli olmadığını lütfen unutmayın..

Manjaro için Guest Additions aşağıdaki komut kullanılarak kurulur.

sudo pacman -Syu virtualbox-guest-utils

Önemli, Manjaro'ya (veya Arch tabanlı herhangi bir dağıtım) Guest Additions yüklemek için gösterilen yöntemi kullanmak sistemi kalıcı olarak kıracak ve kullanılamaz hale getirecektir.

Guest Kurulumu

  • Virtualbox, kurulum dosyalarını (ISO'ları) doğrudan sanal disk olarak çalıştırabilir, bu nedenle bunları disk veya USB gibi bir kurulum ortamına yazmanıza gerek yoktur.
  • Herhangi bir Konuk işletim sistemini kurma işlemi - Manjaro dahil - bilgisayarınızda gerçek bir kurulum yapmakla aynı şeydir.

Guest Additions

Guest Additions, konuk işletim sistemlerinin performansını ve kullanılabilirliğini geliştirmek için tasarlanmış özel yazılım paketleridir.

Guest işletim sisteminin içine kurulur ve en önemlisi, ekran çözünürlüğünü arttırma ve fare üzerinde daha iyi bir kontrol sağlarlar. Bu nedenle, Guest Additions'ın bir Konuk üzerine kurulmadığını gösteren iki belirtisi, ekranın ekran penceresinin boyutuna ölçeklenmeyeceği ve fareyi kontrol etmenin oldukça zor olmasıdır.

Guest Display

  • Bazı masaüstü efektlerinin (saydamlık gibi) gösterilmesini sağlamak için 3D hızlandırmayı etkinleştir (Enable 3D acceleration ) kutusunu etkinleştirmek gerekir. Bu, ayarlar menüsüne gidip Ekran bölümünü seçerek gerçekleştirilebilir.

Guest Internet Bağlantısı

Bazı kullanıcılar, varsayılan VirtualBox ayarlarını kullanarak sanal makinelerini internete bağlamaya çalışırken sorunlarla karşılaşabilir. Bu durumda, aşağıdaki çözümü deneyin (4.28'deki 4. Sanal Kutu YouTube Eğitiminde verilmiştir):

1. Ayarlar butonuna tıklayın ve Network- sekmesini seçin

2. NAT kısmını Bridged Adaptor olarak değiştirin

3. Ad başlığının yanında, o anda internete nasıl bağlı olduğunuzu seçebileceğiniz bir buton bulunur (örneğin,' 'Wlan' 'Kablosuz, ve' 'Eth0' 'Ethernet demektir). Kullanmakta olduğunuz uygun bağlantı türünü seçin.

4. Onaylamak için Tamam butonuna tıklayın.

Genel

  • VirtualBox USB cihazının ne zaman bağlandığını otomatik olarak algılamayabilir. Bu nedenle, seçmek ve etkinleştirmek için VirtualBox penceresinin altındaki USB simgesine tıklamanız gerekebilir.
  • Konuk ve Ana Sistemler arasında metin kopyalama ve yapıştırma (çok kullanışlı) özelliğini etkinleştirmek mümkündür. Bu, Ayarlar düğmesine tıklayarak ve ardından Genel Bölümünden Gelişmiş Sekmesine giderek paylaşılan pano kısmını Bidirectional seçilerek gerçekleştirilir.
  • Konuk işletim sistemlerinde risk almaktan, denemekten ve eğlenmekten korkmayın. Olabilecek en kötüsü, yeniden kurulmaları gerekecek!

VirtualBox Forum

Eğer bir sorun ile karşılaşırsanız forumdan sorabilirsiniz. Manjaro Forum