Yeni Başlayanlar için Manjaro Kullanımı

From Manjaro Linux
Jump to: navigation, search

Manjaro'ya Hoşgeldiniz!

Bu rehber, Manjaro işletim sistemini en iyi şekilde kullanmak için gerekli bazı temel bilgiler hakkında kısa bir giriş yapar.

PAMAC (GTK) Kullanarak Yazılım Güncelleme ve Yönetme

Pamac, GTK araç setini kullanan, masaüstleri için grafik yazılım yöneticisidir.

Screenshot pamac-pkgs.png


Pamac Manager, sisteminize yazılım paketleri (uygulamaları) eklemek ve kaldırmak için kullanılan çok basit ama güçlü bir araçtır. System menü kategorisinde veya Openbox'ta, Synapse veya masaüstü menüsü aracılığıyla bulabilirsiniz.

Başlatıldığında, yeni ve güncellenmiş yazılım için resmi Manjaro Depolarını otomatik olarak kontrol edecektir. Tamamlandığında, yüklemek veya kaldırmak istediğiniz şeyin adını veya kısa bir tanımını girmeniz ve Find butonuna tıklamanız yeterlidir.

Aramanızla eşleşen tüm yüklü ve kullanılabilir yazılım sağda görüntülenir. Hemen yazılım hakkında daha fazla bilgi görmek için yazılımın adına tıklayın.

Tip: Pamac Arch Kullanıcı Deposu(Aur) paketlerini de yükleyebilir.


Screenshot pamac update.png


Paket adının yanındaki onay kutusu, kurulup kurulmadığını gösterir.

  • Bir paket yüklemek için, bitişik onay kutusuna tıklayın.
  • Bir paket kaldırmak için, bitişik onay kutusundaki işareti kaldırın.

Paket kutuları işaretlendikten ve / veya silindikten sonra, seçiminize / tercihlerinize uymak için Uygula (onay işareti) düğmesine basmadan önce daha fazla arama yapabilirsiniz. Gerçekten bu kadar basit!

  • Paket güncellemek için, güncellemeler sekmesini tıklayın, seçimlerinize bakın, ardından Uygula'ya tıklayın.

Pamac Updater mevcut sistem güncellemelerini otomatik olarak kontrol edip size bildirir. Listelendiğinde güncellemeleri yüklemek için Uygula düğmesini tıklamanız yeterlidir.

OCTOPI (QT) Kullanarak Yazılım Güncelleme ve Yönetme

Octopi-note-088.png


KDE, LXQT ve diğerleri, yazılım güncellemeleri ve yönetimi için Octopi adlı uygulamayı kullanıyor. Uygulama sayesinde yeni güncellemeler olduğunda bildirimler otomatik olarak masaüstünde görünecektir.


Screenshot octopi.png
Tip: Octopi Arch Kullanıcı Deposu(Aur) paketlerini de yükleyebilir.
  • Mevcut güncellemeleri yüklemek için Uygulama penceresinin altındaki menü simgesini tıklatın (resimin alt kısımındaki kırmızı kutucuk) ve ardından Yükle butonuna basın.
  • Bir paket yüklemek için aradıktan sonra, listelenen paketi sağ tıklayın ve sonra Yükle. seçeneğini seçin. Bir kez yapıldıktan sonra, onaylamak için üstteki yeşil onay simgesini tıklayın.
  • Bir paket kaldırmak için arama yaptıktan sonra listelenen paketi sağ tıklayın (kurulu paketlerin yanında bir onay işareti olan yeşil bir simge olacaktır) ve ardından Kaldır. Bir kez yapıldıktan sonra, onaylamak için üstteki yeşil onay simgesini tıklayın.
Zaman zaman, özellikle yeni yazılım uygulamaları kurarken, diğer bazı yazılım paketleri de otomatik olarak kurulacaktır. Bunlar, yüklenilen yazılımın düzgün çalışması için gerekli yazılımlardır. Başka bir deyişle, indirilmekte olan yazılım paketi onlara bağlıdır.

Pamac, bilgi bölmesinde yazılım paketleri için gereken bağımlılıkları listeler.Örneğin, gösterildiği gibi, eğer VLC Media Player kurulursa, o zaman başka sistem yazılımları (farklı medya formatlarını oynatmasına izin verecek şekilde) sisteme kurulmamışsa otomatik olarak indirilir. Bunlar olmadan, Media Player belirli medya formatlarını oynatamaz veya belki de hiçbir şey oynatamazdı!

Tip: Bağımlılıklar hakkında endişelenmenize gerek yoktur, çünkü gerektiğinde sizin için otomatik olarak tanımlanır ve indirilir.

Manjaro Ayarlar Yöneticisi

Screenshot msm.png

Manjaro Settings Manager size grafiksel bir ayar penceresi (örn., birden fazla çekirdek kurulumu ve grafik sürücülerinin kolay kurulumu) ve populer bazı masaüstü ortamlarda olmayan ayar seçenekleri sunar. Desktop Environments and Window Managers.

Manjaro Settings Manager geliştirilme aşamasındadır ve gelecekte solda gösterilenden daha fazla ayar sunabilir.


Arch Kullanıcı Deposu (AUR)

Yaourtsearch.png


Her ne kadar Manjaro, Arch tabanlı ve Arch ile uyumlu olmakla birlikte, yazılımı indirmek için Arch Sisteminin resmi depolarına erişmek mümkün değildir. Manjaro bunun yerine, sağlanan yazılım paketlerinin (örneğin sistem güncellemeleri ve uygulamaları) tamamen test edildiğinden ve piyasaya sürülmeden önce tamamen kararlı olduğundan emin olmak için kendi resmi depolarını kullanır.

Bununla birlikte, Arch topluluğu tarafından yönetilen Arch User Repository'den (AUR) ek yazılım paketlerine hala erişmek mümkündür. Ancak bu depo resmi değildir, ilk önce buraya yerleştirilen yazılım paketlerinin, yeterince popüler hale gelirlerse, Arch'ın resmi depolarına girdiği bilinmektedir. AUR'a nasıl erişileceği hakkında rehber

Terminal Kullanımı

Terminal-88.png


Basit bir ifadeyle, bir terminal (veya konsol), metin komutlarının girilmesine ve görüntülenmesine izin veren bir arayüzdür. Kullanması son derece güçlü ve çok yönlü bir araç olduğu için, Arch ve diğer Arch tabanlı sistemler, Ubuntu veya Mint gibi diğer (Grafiksel Kullanıcı Arabirimleri (GUI) kullanımına daha fazla odaklanmış) dağıtımlardan çok daha fazla kullanmayı tercih ediyor.

Her ne kadar Manjaro özellikle de yeni kullanıcılar için Kullanıcı Arayüzlü bir sistem olsada, diğer kullanıcı dostu dağıtımlarda olduğu gibi, bazı şeyleri yapmak için terminali kullanmak gerekebilir. Wiki'deki rehberlerin çoğu, özellikle problem çözme ve sistemin ayarlanması konusunda terminal kullanmaya dayanıyor. Manjaro'nun nasıl çalıştığı hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyenler ve çok yönlülüğünden tam anlamıyla faydalanmak isteyenler için, terminalin nasıl kullanılacağını öğrenmek şiddetle tavsiye edilir. Endişelenmeyin: o kadar da zor ya da korkutucu değil ve wiki size her adımda rehberlik etmek için buradadır.

Birden Çok Çekirdek Kullanma

Kernel select.png


Linux çekirdeği bir Linux işletim sisteminin çekirdeğidir. Bilgisayarınızın donanımı ile üzerinde çalışan uygulamalar arasında bir arayüz görevi görür. Manjaro sadece çoklu çekirdek kullanımını (önyükleme ekranından seçilebilir) desteklemekle kalmaz, aynı zamanda en son yayınlanan çekirdeklere de kolay erişim sağlar. Sisteminizde kurulu tüm mevcut çekirdekler, başlatılan her çekirdek sürümünün yedek kopyaları da dahil olmak üzere, açılışta sunulacaktır. Alt menüler etkinse, diğer çekirdek sürümlerini görmek için (hareket için ok tuşlarını kullanabilirsiniz, seçim için enter tuşu) alt menüye geçmelisiniz.

Çekirdeklerin nasıl yönetileceği hakkında rehber

Yazdırma kabiliyetleri Ekleme

CUPS7.png


İsteğe bağlı olsa da, yazdırma kabiliyetleri eklemek şiddetle önerilir.

Gerekli yazılımı yükleme hakkında eksiksiz talimatlar Printing Enablement kılavuzunda verilmiştir.

Gerekli yazılım yüklendikten ve yazdırma yetenekleri etkinleştirildikten sonra, Printer Configuration kılavuzu kullanılarak yazıcılar eklenebilir ve yapılandırılabilir. Buraya geri dönmek için her iki rehberde de bağlantılar sağlanmıştır.

Manjaro Kullanıcı Kılavuzu

Uygulamalar menünüzde veya /usr/share/doc/manjaro/Beginner_User_Guide.pdf konumunda daha eksiksiz bir kullanım kılavuzu bulabilirsiniz.

Çevrimiçi bir sürüm bulunabilir burada.