Manjaro تعویض شاخه‌ها

تعویض شاخه‌ها

From Manjaro
This page is a translated version of the page Switching Branches and the translation is 92% complete.
Other languages:
English • ‎فارسی • ‎中文(中国大陆)‎

بررسی اجمالی

توجه
بسته‌های که ویژه برای مانجارو ساخته‌شده که از شاخه آزمایشی یا شاخه ناپایدار بارگیری و نصب شده‌اند، طبیعتاً کاملاً آزمایش نشده‌اند و ممکن است ناپایدار باشند. لطفاً برای اطلاعاتی مهم درباره تعمیر و نگهداری به بخش تعمیر و نگهداری سیستم مراجعه کنید.

یکی از بسیاری از ویژگی‌هایی که مانجارو را از سایر توزیع‌های مبتنی بر آرچ متمایز می‌کند این است که از شاخه‌های نرم‌افزار اختصاصی خود استفاده می‌کند، نه اینکه به آن‌هایی که خود آرچ ارائه می‌کند، تکیه کند. در واقع، برای اطمینان از پایداری و قابلیت اطمینان، مانجارو در واقع از سه شاخه مجزا استفاده می کند:

  • شاخه پایدار (stable): بسته‌هایی که به شاخه پایدار می‌آیند، قبل از دریافت بسته‌ها، تقریباً چند هفته توسط کاربران مخزن‌های آزمایشی و ناپایدار آزمایش شده‌اند. این بسته ها معمولاً بدون هیچ مشکلی هستند.
  • شاخه آزمایشی (testing): این دومین خط دفاعی است. از آنجایی که تعداد کاربران بیشتری نسبت به کاربرانی که از شاخه ناپایدار استفاده می کنند، کار انجام شده قبل از خود را با ارائه بازخورد در مورد بسته هایی که در به روز رسانی دریافت می کنند، اصلاح می کنند.
  • شاخه ناپایدار (unstable): شاخه ناپایدار چندین بار در روز با نسخه های بسته آرچ همگام سازی می شود. فقط زیر مجموعه ای از بسته های آرچ برای مطابقت با مانجارو اصلاح شده اند. کسانی که از شاخه ناپایدار استفاده می کنند باید مهارت هایی را داشته باشند که وقتی سامانه(سیستم) خود را به این شاخه منتقل می کنند، خود را از مشکلات خلاص کنند. آنها کاربران مانجارو هستند که به احتمال زیاد نیاز به استفاده از چنین مهارت هایی دارند. با توجه به بازخورد کاربران مخزن ناپایدار، بسیاری از مشکلات در این سطح کشف و رفع شده است. اگرچه جدیدترین نرم افزار در اینجا قرار دارد، استفاده از شاخه ناپایدار معمولاً ایمن است اما - در موارد نادر - ممکن است باعث مشکلاتی در سیستم شما شود!

خلاصه، بسته های مانجارو زندگی خود را در شاخه ناپایدار آغاز می کنند. هنگامی که آنها پایدار و باثبات تلقی می شوند، به شاخه آزمایشی منتقل می شوند، جایی که آزمایش های بیشتری برای اطمینان از آماده بودن بسته برای ارسال به شاخه پایدار انجام می شود.


توجه برای شاخه ناپایدار
به یاد داشته باشید:بسته‌هایی که مختص مانجارو ساخته شده‌اند مانند کِرنِل‌ها، ماژول‌های کِرنِل و برنامه‌های کاربردی مانجارو در شاخه‌ی ناپایدار وارد مخازن می‌شوند و این بسته‌ها هستند که هنگام ورود ناپایدار در نظر گرفته می‌شوند.

بسته های تغییر نیافته همگام سازی شده از مخزن آرچ پایدار در نظر گرفته می شوند زیرا قبلاً توسط انجمن آرچ لینوکس بررسی شده اند.

تغییر به شاخه دیگر

آیا در نظر گرفته‌اید؟
چرا با تبدیل شدن به یک آزمایش کننده، بخشی فعال از جامعه مانجارو نمی شوید؟

برای دسترسی به یک شاخه، باید پیکربندی pacman-mirrors خود را تغییر دهید.

باید مقدار رنگ سبز (فقط برای اهداف توضیحی) را با یکی از موارد زیر جایگزین کنید: stable، testing یا unstable.

sudo pacman-mirrors --api --set-branch {branch}


پس از تغییر شاخه، لیست آینه‌‌ها را دوباره بسازید و بسته‌های خود را به‌روزرسانی کنید:

sudo pacman-mirrors --fasttrack 5 && sudo pacman -Syyu

سوالات

چگونه می توانم به یک شاخه پایدارتر برگردم؟

بازگشت به شاخه پایدار آسان است. تنها کاری که باید انجام دهید این است که موارد بالا را تکرار کنید و از stable به عنوان مقدار شاخه استفاده کنید.

توجه داشته باشید که پس از جابه‌جایی به شاخه‌ای با ثبات‌تر، پیام‌هایی از مدیربسته پکمن (pacman) دریافت می‌کنید که درباره بسته‌های نصب‌شده جدیدتر از موجود در مخزن اطلاع‌رسانی می‌کند. نگران نباشید زیرا وقتی بسته ها به شاخه فعلی شما برسد، وضعیت خود به خود حل می شود.

اگر به هر دلیلی می‌خواهید هنگام تغییر شاخه‌ها، بسته‌ها را نیز تنزل کنید، یک u اضافی به فرمان پکمن (pacman) اضافه کنید:

sudo pacman -Syyuu

How do I check, which branch I am currently on?

pacman-mirrors -G
Cookies help us deliver our services. By using our services, you agree to our use of cookies.