Manjaro طرح توسعهٔ انتشار غلتان

طرح توسعهٔ انتشار غلتان

From Manjaro
This page is a translated version of the page The Rolling Release Development Model and the translation is 100% complete.
Other languages:
Deutsch • ‎English • ‎español • ‎français • ‎русский • ‎فارسی
مانجارو از یک طرح توسعهٔ انتشار غلتان استفاده می‌کند که به موجب آن، به جای جایگزین شدن، همان سامانهٔ اصلی به‌طور مداوم به‌روزرسانی و ارتقا داده می‌شود. به این ترتیب، نصب مجدد انتشارهای بعدی مانجارو برای لذّت بردن از جدیدترین و به‌روزترین سامانهٔ ممکن، هرگز ضروری نیست و نخواهد بود. با هدف به‌روز نگه داشتن، نصب موجود در حال حاضر آخرین انتشار را اجرا می‌کند.

یک نگاه کلّی بر سه مخزنی که مانجارو برای مدیریت بسته‌هایش از آنها استفاده می‌کند را می‌توانید اینجا پیدا کنید.

مزایا یک طرح توسعهٔ غلتان چیست؟

  • شما هرگز به یک ارتقای عظیم برای سامانه نیاز ندارید. فقط اجرای به‌روزرسانی های را کوچک ادامه دهید و همیشه از آخرین ویرایش استفاده خواهید کرد.
  • آخرین ویرایش تمام بسته‌های نرم‌افزاری همیشه در دسترس هستند، برای اجرای جدیدترین نسخهٔ نرم‌افزارهای فعلی نیازی به استفاده از اسنپ یا فِلَت‌پَک‌ها نیست.

معایب طرح انتشار غلتان چیست؟

  • سامانه باید به‌ صورت یک کلّ واحد به جلو حرکت کند، بنابراین نگه‌داشتن بسته‌های منفرد در نسخه‌ای پایین‌تر، بدون خراب کردن سامانه، کار دشواری است.
  • از آنجایی که وقتی به‌روزرسانی ها در دسترس هستند، همه چیز در حال به‌روز می‌شود، اجرای توزیعی با انتشار غلتان در صورتی که اینترنت و پهنای باند محدودی دارید، چالش برانگیز است.
  • قبل از نصب هرگونه نرم‌افزار باید سامانهٔ خود را به‌روز کنید. انجام ندادن این کار می‌تواند سامانهٔ شما را در وضعیت ناپایدار و نیمه ارتقا یافته قرار دهد.

چرا نسخه‌های جدید مانجارو منتشر می‌شوند؟

به نظر می رسد که برخی سردرگمی ها به دلیل بیرون آمدن مداوم (و تا حدودی سریع) ویرایش های جدید مانجارو ایجاد شده است. این سردرگمی با استفاده از شماره‌های نسخه (به عنوان مثال: 18.0.2، 18.1 و غیره) تشدید شده است، که معمولاً با مدل توسعه نسخه استاندارد مرتبط است، که در آن نسخه کاملاً جدید یک سیستم عامل باید باشد. برای دسترسی به هر ویژگی جدید ارائه شده، مجدداً روی نسخه قدیمی نصب شده است. این نسخه‌ها با دقت بیشتری عکس‌های فوری جدید از سیستم مانجارو هستند. درست مانند عکس‌ها، این عکس‌های فوری در اصل تصاویری هستند که سیستم مانجارو را در یک نقطه خاص از توسعه آن به تصویر می‌کشند. به این ترتیب، یکی از اهداف آنها کمک به توسعه دهندگان برای ترسیم و ارزیابی توسعه مستمر سیستم مانجارو است، زیرا البته دریافت جزئیات دقیق از یک تصویر ساده تر از یک عکس متحرک است.

از آنجایی که مانجارو دائماً به جلو می رود، یک عکس فوری از سیستم مانجارو به سرعت قدیمی می شود. بنابراین عکس‌های فوری جدیدی منتشر می‌شوند تا زندگی را برای کاربران جدید آسان‌تر کنند، که در غیر این صورت ممکن است با چشم‌انداز دانلود حجم عظیمی از بسته‌های نرم‌افزاری جدید برای به‌روزرسانی و ارتقای سیستم‌های تازه نصب‌شده خود از ISO قدیمی‌تر مواجه شوند.

بیشترین تفاوت این عکس های فوری در انتخاب برنامه های نرم افزاری از پیش نصب شده ارائه شده و همچنین سایر تنظیمات کوچکتر مانند تم های پیش فرض استفاده شده است، با این حال، سیستم اصلی مانجارو که در زیر آن اجرا می شود یکسان است و بعضی برنامه ها اضافه یا حذف شده است. عکس فوری خاص را نیز می توان از یک نصب موجود اضافه یا حذف کرد. و البته، به هر حال، کاربران سیستم های خود را مطابق با ترجیحات و سلایق شخصی خود تغییر می دهند و سفارشی می کنند. باز هم مهم نیست که نسخه مانجارو در ابتدا نصب شده است. به شرط به روز نگه داشتن آن، آن سیستم همیشه آخرین نسخه موجود را اجرا خواهد کرد.

چرا به انتشارهای جدید شمارهٔ ویرایش داده می‌شود؟

به طور ساده، شماره‌های ویرایش توسط توسعه‌دهندگان به عکس‌های فوری مانجارو اختصاص داده شده است تا به آنها کمک کند که هر مرحله از توسعه‌اش را مشخص کنند. آنها همچنین به تمایز بین فایل های ISO منتشر شده در بازه های زمانی خاص کمک می‌کنند.
Cookies help us deliver our services. By using our services, you agree to our use of cookies.