Manjaro تصویر ISO دانلود شده را برای خطا بررسی کنید

تصویر ISO دانلود شده را برای خطا بررسی کنید

From Manjaro
This page is a translated version of the page Check a Downloaded ISO Image For Errors and the translation is 100% complete.
Other languages:
English • ‎français • ‎فارسی
BigManjaroIcon.png

بررسی اجمالی

قبل از رایت تصویر ISO دانلود شده (یا استفاده از آن به عنوان یک دیسک مجازی در ویرچوال باکس)، به شدت توصیه می‌شود ابتدا بررسی کنید که خراب نشده باشد. عواقب عدم انجام این کار، به خصوص اگر قصد دارید مانجارو را به عنوان سیستم‌عامل اصلی خود نصب کنید، باید واضح باشد، یعنی یک تصویر خراب منجر به نصب خراب می شود.

برای بررسی، ابتدا باید فایل checksum مناسب را از همان صفحه دانلود تصویر ISO انتخابی‌تان در سایت sourceforge دانلود کنید. یک فایل checksum نامی مشابه تصویر ISO خواهد داشت که قرار است با آن استفاده شود.تنها تفاوت این است که به iso.sha1. یا iso.sha256. ختم می شود. برای مثال، فایل‌ checksum مناسب برای فایلmanjaro-kde-21.2.2-210123-linux515.iso (نسخه 21.2.2 مانجارو با دسکتاپ kde) خواهد بود:

  • manjaro-xfce-0.8.1-x86_64-sha1.sum و/یا
  • manjaro-xfce-0.8.1-x86_64-sha256.sum

SHA1 و SHA256

قسمت sha نام فایل checksum مخفف الگوریتم هش ایمن (Secure Hash Algorithm) است. این الگوریتم برای تولید یک کد خاص منحصر به فرد برای تصویر ISO دانلود شده استفاده می شود. sha1 و sha256 نسخه‌های متفاوتی از الگوریتم هستند که می‌توانید برای انجام این کار از آنها استفاده کنید. در حالی که sha1 رایج ترین نسخه است، sha256 نسخه جدیدتر و ایمن تر است. هر کدام که تصمیم به استفاده از آن دارید کاملاً انتخاب شماست. با این حال، اگر مطمئن نیستید، توصیه می شود از sha256 استفاده کنید.

خود فایل checksum فقط یک سند متنی است که حاوی کدی است که باید با کد تولید شده توسط الگوریتم sha1 یا sha256 مطابقت داشته باشد. به این ترتیب، اگر کد تولید شده از فایل ISO با کد موجود در فایل checksum مطابقت داشته باشد، ISO خوب است. در غیر این صورت، اگر این دو کد مطابقت نداشته باشند، به این معنی است که فایل ISO به نوعی تغییر کرده است، به احتمال زیاد به دلیل خراب بودن. شما می توانید آن را مانند شخصی در نظر بگیرید که از یک رمز عبور مخفی استفاده می کند تا تشخیص دهد که چه کسی هستند: اگر آنها رمز عبور اشتباهی را ارائه کنند، مشخصاً چیزی اشتباه است!

نگران نباشید اگرچه همه اینها کمی زیاد به نظر می رسد، در واقع بسیار سرراست و آسان است!

بررسی کردن در لینوکس

برای بررسی یکپارچگی فایل دانلود شده، لازم است ابتدا فایل checksum دانلود شده را با استفاده از یک ویرایشگر متنی مانند Gedit یا kate باز کنید. بسته به اینکه قصد دارید از sha1 یا sha256 استفاده کنید، مطمئن شوید که فایل checksum مناسب را دانلود و باز کرده اید، که به ترتیب به iso.sha1. یا iso.sha256. ختم می شود) زیرا حاوی کدهای متفاوتی هستند. هنگامی که فایل checksum باز شد و کد قابل مشاهده است، ترمینال خود را باز کرده و به جایی که ISO دانلود شده‌تان در آن ذخیره می‌شود، بروید. برای مثال، اگر فایل ISO شما در پوشه پیش‌فرض Downloads قرار دارد، دستور زیر را وارد می‌کنید:
user $ cd Downloads COPY TO CLIPBOARD

برای بررسی checksum باید دستوری را وارد کنید که بصورت زیر است:

[sha1sum or sha256sum] [ISO Image name]
Sha256.png

به عنوان مثال، دستور زیر از sha256 برای تولید کد از manjaro-kde-21.2.2-220123-linux515.iso.sha256 استفاده می کند. سپس کد تولید شده را می توان با کد ارائه شده توسط فایل checksum مناسب sha256 مقایسه کرد:

user $ sha256sum manjaro-xfce-0.8.1-x86_64.iso COPY TO CLIPBOARD


همانطور که نشان داده شد، در این مثال هر دو کد مطابقت دارند، بنابراین تایید می‌کند که فایل ISO دانلود شده صحیح است. دستور زیر از sha1 برای انجام دقیقاً همان کار استفاده می کند:

user $ sha1sum manjaro-xfce-0.8.1-x86_64.iso COPY TO CLIPBOARD


وقتی از مطابقت هر دو کد راضی بودید، می توانید ISO را در رسانه نصب انتخابی خود رایت کنید یا بلافاصله از آن در ویرچوال باکس استفاده کنید. اگر کدها مطابقت نداشتند، باید تصویر ISO را حذف کرده و دوباره دانلود کنید.

بررسی کردن در ویندوز

Wincheck.jpg

دانلود و نصب یک برنامه کاربردی checksum ضروری است. ابزارهای زیادی وجود دارند که می‌توانند checksum های sha1 و sha256 را ارائه دهند. یکی از این ابزارها، Quick Hash است.


Cookies help us deliver our services. By using our services, you agree to our use of cookies.