Manjaro مانجارو: هیولایی متفاوت!

مانجارو: هیولایی متفاوت!

From Manjaro
This page is a translated version of the page Manjaro:A Different Kind of Beast and the translation is 100% complete.
Other languages:
Deutsch • ‎English • ‎español • ‎français • ‎فارسی • ‎中文(中国大陆)‎
Manjaro.png

بررسی اجمالی

اگرچه مانجارو مبتنی بر آرچ و با آرچ سازگار است، اما آرچ نیست. به این ترتیب، مانجارو تنها یک نسخه آسان برای نصب یا از پیش پیکربندی شدهٔ آرچ نیست، بلکه هیولایی بسیار متفاوت است.

در واقع، تفاوت‌های میان مانجارو و آرچ بسیار بیشتر از تفاوت‌های میان توزیع محبوب اوبونتو و مشتقات متعدد آن، از جمله مینت و زورین است. برای کمک به درک واضح‌تر مانجارو، چند ویژگی اصلی آن بیان شده است.

  • مانجارو به‌طور مستقل از آرچ و توسط گروهی کاملاً متفاوت توسعه یافته است.
  • مانجارو به گونه‌ای طراحی شده است که برای تازه‌کارها قابل استفاده باشد، در حالی که آرچ برای کاربران باتجربه طراحی شده است.
  • مانجارو نرم‌افزار را از مخازن مستقل خود دریافت می‌کند. این مخازن همچنین حاوی بسته‌های نرم‌افزاری هستند که توسط آرچ ارائه نشده‌اند.
  • مانجارو ابزارهای خاص توزیع خود، مانند تشخیص سخت‌افزار مانجارو (mhwd) و مدیر تنظیمات مانجارو (msm) ارائه می‌کند.
  • مانجارو در مقایسه با آرچ تفاوت‌های ظریف متعددی در نحوه عملکرد دارد.

طرح دقیق‌تری از این تفاوت‌ها در زیر ارائه شده است.

مخازن اختصاصی

Info
یکی از مزایای مهم استفاده مانجارو از مخازن خود این است که توسعه دهندگان به‌طور خودکار به‌روزرسانی‌های مهم را از طرف شما پیاده‌سازی می‌کنند و بنابراین نیازی به دخالت دستی شما نخواهد بود.


به منظور پایداری و قابل اطمینان بودن ممتد، مانجارو از مخازن نرم‌افزار اختصاصی خود استفاده می‌کند. به استثنای مخزن کاربر آرچ (AUR) که توسط اجتماع کاربری نگهداری می‌شود، سامانه‌های مانجارو به مخازن رسمی آرچ دسترسی ندارند.

مخزن بستهٔ مانجارو

شاخهٔ پایدار

شاخهٔ پایدار تقریباً دو هفته پس از همگام‌سازی با مخازن پایدار آرچ از شاخه آزمایشی جدا می‌شود. بسته‌های موجود در شاخه پایدار، مخازن پیش فرضی هستند که توسط سامانه‌های مانجارو برای ارائه به‌روزرسانی‌ها و دانلودها به پایگاه کاربر عمومی استفاده می شود.

شاخه آزمایشی

شاخه آزمایشی در فواصل نامنظم از شاخه ناپایدار جدا می شود - اما معمولاً مدت کوتاهی پس از همگام سازی از آرچ پایدار. این شاخه به عنوان یک منطقه آزمایشی برای بسته های ساخته شده توسط توسعه دهندگان مانجارو مانند هسته ها، ماژول های هسته، گرافیک های انویدیا، وصله های نرم افزاری و برنامه های کاربردی مانجارو استفاده می شود. بسته ممکن است قبل از انتشار در شاخه پایدار مورد بررسی بیشتر توسعه دهندگان و آزمایش کنندگان برای اشکالات احتمالی و/یا مشکلات پایداری باشد. شاخه آزمایشی برای کاربر آگاه است که به دنبال راهی برای کمک به اجرای بهترین حالت مانجارو است.

شاخه ناپایدار

شاخه ناپایدار چندین بار در روز از آرچ پایدار همگام‌سازی می‌شود و بسته‌های مخازن آرچ عموماً پایدار در نظر گرفته می‌شوند زیرا توسط Archlinux QA و جامعه آرچ لینوکس بررسی شده‌اند. نگهدارنده های مانجارو هسته ها، ماژول های هسته و درایورهای گرافیکی انویدیا را از منبع هسته می سازند. این شاخه همچنین نقطه ورود برنامه های داخلی مانجارو است. آخرین نسخه‌های موجود نرم‌افزار در اینجا قرار می‌گیرد و استفاده از "شاخه ناپایدار" ممکن است مشکلاتی را در سیستم شما ایجاد کند، اما شما ماهر و با انگیزه هستید و مشکلی برای حل مشکلات جزئی ندارید.

به اندازه آرچ بروز و پیشرو نیست

نتیجه انطباق با این فرآیند آزمایشی این است که مانجارو هرگز به اندازه آرچ بروز نخواهد بود. نرم افزار ممکن است روزها، هفته ها یا حتی ماه ها بعد در مخازن پایدار منتشر شود. با این حال، کاربرانی که مایل به دسترسی به آخرین نسخه‌ها هستند، همچنان می‌توانند با تغییر به شاخه «آزمایشی» یا «ناپایدار» این کار را انجام دهند. انجام این کار ثابت می کند که شما آگاه و یک کاربر قدرتمند مانجارو هستید.

ابزارهای اختصاصی کاربرپسند

یکی دیگر از ویژگی‌هایی که مانجارو را از آرچ و دیگر توزیع‌های مبتنی بر آرچ متمایز می‌کند، تمرکز آن بر ابزارهایی است که تعمیر و نگهداری عمومی سیستم را تسهیل می‌کند. این بسیار فراتر از ارائه یک نصب کننده گرافیکی آسان و محیط های دسکتاپ از پیش پیکربندی شده است. مانجارو همچنین طیف وسیعی از ابزارهای قدرتمند را ارائه می دهد که منحصراً توسط تیم مانجارو توسعه یافته است.

تشخیص سخت‌افزار مانجارو

Mhwd2.png
تشخیص سخت‌افزار مانجارو (mhwd)

دستور mhwd شناسایی و پیکربندی خودکار سخت‌افزار برای شما فعال می‌کند، که معمولاً در طول فرآیند نصب انجام می شود. این شامل پشتیبانی از کارت‌های گرافیک هیبریدی و همچنین تنظیم همه چیز مانند وابستگی‌های ماژول برای نصب ماشین مجازی Virtualbox می‌شود. با این حال، کاربران با دانش فنی محدود نیز می‌توانند از آن استفاده کنند تا به راحتی این کار را برای خود انجام دهند.

راهنمایی بر نحوهٔ پیکربندی دستی کارت‌های گرافیک گردآوری شده است.

شناسایی کِرنِل مانجارو

Screenshot mhwd-kernel.png
شناسایی کِرنِل مانجارو (mhwd-kernel)

در حالی که پشتیبانی خودکار برای استفاده از چندین کِرنِل یکی از ویژگی های تعیین کننده مانجارو است، دستور mhwd-kernel همچنین به کاربران فاقد دانش فنی این امکان را می‌دهد که به راحتی آنها را نیز مدیریت کنند. این شامل به‌روزرسانی خودکار هسته‌های تازه نصب‌شده با ماژول‌هایی است که استفاده می‌شوند، مانند مواردی که برای اجرای مانجارو در Virtualbox لازم است.

راهنمایی بر نحوهٔ مدیریت کِرنِل‌ها گردآوری شده است.

مدیر تنظیمات مانجارو

Screenshot msm.png
مدیر تنظیمات مانجارو (msm)

این نرم افزار کاربرپسند به شما امکان می دهد تا به سرعت و به راحتی حساب های کاربری را مدیریت کنید، بسته های زبان جدید را نصب کنید، و حتی زبان پیش فرض سیستم و طرح صفحه کلید را در لحظه تغییر دهید. msm نیز به‌طور خودکار شما را از هرگونه به‌روزرسانی موجود برای بسته‌های زبان نصب‌شده مطلع می‌کند.

اخیراً ویژگی‌های جدیدی اضافه شده است، مانند راه‌های آسان انتخاب و نصب چندین کِرنِل و یا درایور برای کارت گرافیک شما.

لطفاً برای توضیحات بیشتر دربارهٔ مدیر تنظیمات مانجارو اینجا را ببینید.

مدیر بستهٔ پَمَک (Pamac)

Screenshot pamac.png
پَمَک - مدیر نرم‌افزار نگاره‌ای

این برنامه کاربردی بصری که به طور خاص توسط تیم مانجارو توسعه یافته است، به شما امکان می دهد به راحتی برنامه‌ها و بسته‌های نرم‌افزاری را جستجو، نصب، حذف و به‌روز کنید. پَمَک نیز به طور خودکار شما را از هر گونه به‌روز رسانی مطلع می‌کند. فقط با یک کلیک سامانهٔ خود را به‌روز نگه دارید!

توضیحات کامل تری درباره مدیر بستهٔ Pamac در دسترس است.


کلام آخر

مانجارو قطعا یک هیولا است، اما نوع بسیار متفاوتی از هیولا نسبت به آرچ. مانجارو که سریع، قدرتمند و همیشه به‌روز است، تمام مزایای سیستم‌عامل آرچ را فراهم می‌کند، اما با تأکیدی ویژه بر پایداری، کاربرپسندی و دسترسی، هم برای تازه‌کارها و هم برای کاربران باتجربه.

بنابراین، هرگونه پرسش در مورد سیستم‌عامل مانجارو باید به  انجمن کاربری مانجارو یا تلگرام مانجارو هدایت شود تا بهترین کمک و پشتیبانی ممکن صورت گیرد. همگی خوش آمدید!

Cookies help us deliver our services. By using our services, you agree to our use of cookies.